Pilne !!! - Apel doktora Zbigniewa Kołtowskiego

Moderator: krzysglo

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Posty: 558
Rejestracja: 2007-01-19, 20:43
Lokalizacja: woj. opolskie

Pilne !!! - Apel doktora Zbigniewa Kołtowskiego

Post autor: krzysglo »

Koledzy,

Zamieszczam w całości apel doktora Zbigniewa Kołtowskiego z absolutnym i bezwarunkowym poparciem dla inicjatywy. Proszę wszystkich o poparcie i wypełnienie formularza na stronach ministerstwa.

"Szanowni Państwo,

Zwracam się do wszystkich organizacji pszczelarskich z ogromną prośbą o wsparcie naszej inicjatywy, aby zakładanie pożytków pszczelich na gruntach rolnych zostało objęte dopłatami bezpośrednimi. Do tej pory takie działanie było ujęte w projekcie, ale w ostatniej chwili je usunięto. Wszystko szło do chwili, kiedy nie pojawiła się wątpliwość, że jeżeli pożytki znajdą się wśród intensywnie użytkowanych pól to pszczoły będą zagrożone od zabiegów, wykonywanych w pobliżu.

W Piątek otrzymałem wiadomość:

Na stronach Ministerstwa Rolnictwa został wywieszony do konsultacji społecznych projekt PROW 2014-2020.

Zakładka === > http://www.minrol.gov.pl/pol/Wsparcie-r ... -2014-2020

Konsultacje społeczne zakończą się 15 września. Jest tam również dział strefy buforowe i miedze śródpolne ale nie ma pożytków pszczelich.

W tym momencie istnieje pilna i potrzeba zmobilizowania środowiska pszczelarzy aby optowali za wprowadzeniem wariantu "pożytki pszczele". Będą to dopłaty dla rolników, nie dla pszczelarzy, ale jeśli rolnicy nie zasieją roślin miododajnych to stracą na tym pszczelarze. Uważam, że jest się o co bić i w imię poprawy pożytków pszczelich na gruntach rolnych, taki pakiet wsparcia jak „Pożytki pszczele” powinien się znaleźć w programie rolnośrodowiskowo-klimatycznym.

Bardzo proszę więc o szybką interwencję w tej sprawie.

Na stronie ministerstwa jest specjalny formularz, w którym oprócz danych identyfikacyjnych należy zaznaczyć:

Działanie 14 i wpisać że w pakiecie 7 należy z powrotem umieścić „Pożytki pszczele” jako forma zwiększania bioróżnorodności pożytków pszczelich na gruntach rolnych i tym samym poprawy bazy pożytkowej pszczół w Polsce.

Dalsze szczegóły projektu są znane Ministerstwu a stosowne wyjaśnienia będę jeszcze redagował osobiście, ale potrzebne jest wsparcie wszystkich możliwych instytucji pszczelarskich.

Proszę przekazać apel o wsparcie inicjatywy do możliwie jak największe liczby organizacji pszczelarskich.

Przesyłam pszczelarskie pozdrowienia
Zbigniew Kołtowski"


Tutaj instrukcja jak wypełnić formularz:

=== > http://www.e-pszczelarz.pl/index.php?op ... G%20ALIGN=

[ Dodano: 2014-02-08, 21:40 ]
cyt:

"Jestem redaktorem miesięcznika "Pszczelarstwo" i wiem doskonale jak duże nadzieje zostały rozbudzone w naszym środowisku zaproszeniem do konsultacji nowego pakietu klimatyczno - rolnośrodowiskowego.

Dla przypomnienia 8 stycznia 2013 związki pszczelarskie zostały zaproszone przez Ministerstwo do konsultacji projektu dopłat do ekologicznych upraw roślin miododajnych.

Chwilę po otrzymaniu zaproszenia zadzwonił do mnie przedstawiciel Związku Pszczelarzy Zawodowych. Zaraz potem z wypiekami na twarzy konsultowaliśmy szczegóły z kolegami i koleżankami ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich "Polanka".

Po publikacji artykułu mojego autorstwa „Łąki pszczele z unijną dopłatą ?" w miesięczniku Pszczelarstwo otrzymałem bardzo dużo telefonów od pszczelarzy. Byli bardzo zadowoleni, że w końcu problemy pszczelarzy zostały zauważone i Ministerstwo Rolnictwa wyciągnęło do nas pomocną dłoń.

W przygotowaniu konkretnych propozycji brało udział stowarzyszenie przyrodnicze "Bocian" szczegóły:

http://www.apiflora.pl/jupgrade/index.p ... ego-bocian

Tak więc, dla dobra naszego środowiska naturalnego oraz polskiego rolnictwa sugeruję potrzebę przywrócenie następujących zapisów w konsultowanym projekcie:

7. Strefy buforowe i miedze śródpolne, Składająca się z trzech wariantów
Wariant 7.1. Miedze śródpolne
Wariant 7.2. Remizy śródpolne
Wariant 7.3. Strefy buforowe przy ciekach i akwenach

oraz sugeruję potrzebę ścisłej współpracy Ministerstwa z Instytutem w Puławach (Oddział Pszczelnictwa) w celu opracowania szczegółów dotyczących wsparcia tych działań środkami z dopłat unijnych.

Z wyrazami szacunku
Marek Pogorzelec"

źródło:
https://www.facebook.com/marek.pogorzelec.9

ODPOWIEDZ