Forma do wyrobu węzy

Moderator: krzysglo

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Forma do wyrobu węzy

Post autor: henrmiko »

FORMA DO WYROBU WĘZY pomysłu Kolego "Mirage" przekopiowana z forum pszczoly/pl
Zamiast gipsu zastosuj cement ( tylko nie beton To znaczy mieszankę cementu z piaskiem) beż żadnych dodatków. Zastosuj cement 350. Odwzorowanie powierzchni plastra węzy będziesz miał z połyskiem takim jak na węzie,
Robisz to tak:
1plaster węzy sklepowej oprawiasz ramką drewnianą,w niej ustawiasz zawiasy
2. TERAZ Najważniejsza sprawa. Musisz pędzelkiem (takim jak się w szkole malowało farbkami akwarelowymi) napuścić kropelka po kropelce do każdej komórki węzy wodę ( zwykła woda). NIE wolno zalać węzy Np szklanką wody, bo zostaną w komórkach maleńkie pęcherzyki powietrza i one nie wpuszczą tam potem cementu. Forma będzie brakiem.
3. Gdy cała powierzchnia węzy jest zwilżona wodą (bez najmniejszego pęcherzyka powietrza), zalewasz to czystym cementem rozrobionym wodą.
4.Za kilka dni, gdy cement się utwardzi. Odwracasz blok cementowy i robisz to samo, ale z drugiej strony węzy. Nie zapomnij o zalaniu zawias i zrobieniu kanałków odprowadzających nadmiar wosku.
5. Za następne kilka dni rozdzielasz obie połówki. Robisz to wkładając całą praskę do ciepłej wody aż się nagrzeje i wosk się roztopi. Jesz to praca wymagająca cierpliwości i czasu-, ale napewno się rozdzieli obie połówki- tylko nic na sił, bo się wykruszy cement- tylko ciepła woda.
6. Potem dokładnie wytapiasz gorącą wodą resztki węzy.
7 i masz praskę do odlewania węzy.
8 Węzę odlewasz tak: Praska otwarta ( jak książka do czytania). Wlewasz szklankę wody z rozpuszczoną łyżką miodu. Zamykasz praskę. Przechylasz praskę, aby ta słodka woda spłynęła ( i służyła do ponownego zwilżenia przy następnym zalewaniu).
Powtórnie otwierasz, praskę i chochlą nabierasz płynny ( około 70 stopni Celsjusza) wosk i płynnym ruchem rozlewasz go na dolnej połówce praski. Natychmiast praskę zamykasz ( takie sobie klapnięcie-, ale nie tak, aby cały wosk był na ścianach pomieszczenia).
Za 3 minuty otwierasz, obcinasz to, co wypłynęło i masz arkusz węzy.
Powodzenia.
Sam węzę zaczynałem robić na takiej prasce, a potem kupiłem walce i wyrzuciłem praską, czego teraz żałuję.
W mojej prasce cementowej proces "oddzielenia węzy tak przebiegał:
1.Rozlew wodę z rozpuszczonym miodem ( proporcja jest w poprzednim moim poście)- ten roztwór spełnia rolę oddzielacza.
2. Zamykam praskę i przechylając ją powoduję spłynięcie nadmiaru wody do Np. podstawionego garczka.
3. Otwieram praskę i wylewam płynny wosk ( 70 stopni nie więcej!!!) I natychmiast zamykam praskę i przechylam, aby spłynął nadmiar wosku.
4. Za 3 minuty nożem "objeżdżam " dookoła praski odcinając nadmiar wosku wypłyniętego poza praskę-
5. Otwieram praskę ( jest na zawiasach)
6. Palcem podważam węzę na brzegu praski i odrywam od podłoża cementowego. Węzy odchodzi bez problemu. Warunek: przed każdym wylaniem wosku najpierw wylać wodę z miodem jako oddzielacz..
Plaster węzy sklepowej oprawiasz ramką drewnianą,w niej ustawiasz zawiasy

Mirage mam pytanie. Jak to oprawiasz plaster węzy w ramkę drewniana? Gdzie te zawiasy? Jakoś nie umie sobie tego wyobrazić.
Położyć plaster węzy na czymś płaskim i co? Ta ramka drewniana ma być szersza od węzy? Możesz to jakoś obrazowo wytłumaczyć? Ewentualnie proszę o rys na maila.

W punktach opiszę szczegółowo jak to zrobić.
1. Robisz ramkę z drewnianych deseczek grubości około 15 mm i wysokości około 120 mm. Wymiary ramki są o 50 mm większe od rozmiaru węzy. Robisz to tak, aby ta ramka położona na stole pomieściła w środku arkusz węzy i było od węzy do ścianki ramki dookoła po 50 mm pustego. W dłuższym boku ramki w połowie wysokości, zrób przecięcie, aby z zewnątrz można było w to przecięcie wstawić skrzydełko zawiasy.
2.Kup w sklepie metalowym 2 szt. zwykłych zawias do przykręcania do 2-ch desek ( takie zawiasy łączące 2 deski spowodują, że te 2 deski będą się obracały na tych zawiasach- oczywiście 2-ch desek nie przykręcasz mnie tutaj chodziło tylko o opis tych zawias). Zawiasy powinny być z minimalnymi luzami. Jak są duże luzy to nie kupuj takich. Te duże luzy spowodują wykonanie brakowych arkuszy węzy na Twojej prasce.
Zawiasy powinny mieć "skrzydła" długie przynajmniej 350 mm każde skrzydło zawias. Od jakości zawias zależy Bardzo dużo.
3.Skrzydełka zawiasów wygnij tak, aby cała zawiasa miała kształt litery "U". Oś obrotu zawias jest na dnie litery U. ( To "U" może być kanciaste).

Teraz przystępujemy do wykonania 50% praski (dno praski)

4. Połóż na stole koc ( najlepiej stary) a na nim szybę szklaną. Może być, co innego, lecz równie gładkie jak ta szyba.
5. Połóż na tej szybie ramkę drewnianą (z punktu 1). Ramkę drewnianą na zewnątrz uszczelnij plasteliną tak, aby wlany cement nie wypłynął pomiędzy ramką a szybą ( zrób to dokładnie i obsyp jeszcze na zewnątrz piaskiem wilgotnym, bo cement wlany będzie jednak na tą plastelinę naciskał i możesz mieć wszystko na podłodze a nie w ramce).
6. Włóż do ramki drewnianej, na szybę, arkusz węzy. Ulokuj ją tak, aby od jej brzegu do ramki było po 50 mm widocznej szyby niczym nieprzysłoniętej.
7. W przecięcia w ramce wstaw skrzydełko zawias ( 2-ch sztuk). Drugie skrzydełko zawias zwisa swobodnie. Przed wstawieniem zawias zastanów się, którą stroną wstawić je w szczelinę, bo źle przez ciebie wstawiona zawiasa może się obracać nie w tę stronę, co będzie potrzeba i cała robota na darmo. Na skrzydełka zawias, które mają być zalane połóż pręty (2szt) fi 8 mm i przywiąż je drutem do skrzydełek ( takie sobie zbrojenie betoniarskie).
Dalsze postępowanie jest opisane w moich poprzednich postach na tym forum.
Namawiam Kolegów do zrobienia sobie takiej praski. Naprawdę warto. Macie węzę z wosku ze swojej pasieki ( sami widzicie, co lejecie do praski), a ponieważ węza jest robiona na miodzie ( oddzielacz) to ją pszczoły biorą jak ta la la.
Pozdrawiam.

Mirage! Opisałeś dokładnie, ale napisz jeszcze, czym oddzielasz połówki formy w czasie robienia drugiej połowy. Tam gdzie węza to k.o. ale tam gdzie cement bez rozdzielacza wyjdzie monolit z węzą w środku

Poza powierzchnią węzy na płaszczyźnie podziału przed zalaniem cementem drugiej połówki formy kładłem papier z gazety. Ale lepszym rozwiązaniem jest położenie foli z torebek, w jakie pakują artykuły spożywcze w sklepach.
Pozdrawiam

Zrobiłem wszystko tak jak w opisie, ale mam jeden problem, węza wychodzi mi bardzo gruba i krucha, czy jest to wina zbyt dużej ilości wosku, i czy można cos zrobić, aby węza była bardziej miękka

Gratulacje za samodzielne zrobienie praski cementowej do węzy.
-Jeżeli chodzi o kruchość węzy to węza ODLEWANA, ( bo taką Ty robisz na tej prasce) jest istotnie trochę bardziej krucha od tej, która jest WALCOWANA ( taką kupujesz w sklepie). Jak widać i w wosku sprawdza się to, że co odlewane to jest kruchsze od przerobionego plastycznie, czyli Np. kutego lub walcowanego- to takie porównanie do żeliwa i stali?
Ale ta kruchość jest do wytrzymania i da się taką węzą spokojnie operować. Ja nie znam sposobu jakiejkolwiek "obróbki" tak odlanej węzy, aby ją uczynić mniej kruchą. Posługiwałem się w pasiece taką węzą przez całe lata.
-Jeżeli chodzi o grubość węzy to się wcale nie przejmuj. Pszczoły ani grama z tego wosku, jaki dostaną w postaci tej grubszej węzy nie zmarnują. Szybciej pobudują plastry, bo mniej wosku będą musiały same wyprodukować.
Ja teraz sobie produkuję węzę na walcach lankrofta. I jak robię sąsiadom to walcuję cieńszą, ( bo inaczej to narzekają, że mało arkuszy na 1 kg wchodzi), a sobie walcując to pogrubiam odstęp między walcami i walcuję grubą węzę. Właśnie, dlatego aby szybciej szła budowa plastrów, ( gdy jest taka potrzeba w rodzinie).Pozdrawiam.
A jaki format węzy odlewasz i czy mógłbyś zrobić kilka zdjęć tej swojej praski i mnie przyszłaś. Zamieściłbym je na swojej WWW (wraz z informacją, że to Ty ją zrobiłeś).
Jestem pełen uznania dla ciebie Mirage.
Bardzo mi się ten sposób z praską spodobał i napewno coś w tym stylu z majsterkuję.
Zastanawiam się czy zamiast cementu nie można by było użyć jakieś masy plastycznej, silikonu lub gumosilu B.

I aby całość tematu była razem ja tutaj to przyniosłem, aby odpowiedzi udzieli; Oto moja odpowiedź:
Silikon, gumosil itp. są elastyczne. Zamykając, praskę po wlaniu roztopionego wosku w swoich ostatnich chwilach (przed całkowitym zamknięciem) praska PRASUJE ten krzepnąca wosk i musi być twarda. Zapewnia to cement. Widziałem podobne praski z Niemiec rodem, też miały twardą powierzchnię glazury- były z metalu ( aluminiowe).
Matryce (nie praski) z silikonu działają na innej zasadzie. One nie prasują, lecz na nich krzepnie wosk i są one jednostronne.
Zaufaj konstruktorowi form z 36 letnim stażem i rób tak jak napisałem- nic nie kombinuj.

Pozwalam sobie zamieścić tutaj link do strony bułgarskiego pszczelarza gdzie są zdjęcia praski do wykonywania węzy. Na zdjęciach ta praska jest wykonana z metalu.
Ja opisywałem sposób wykonania identycznej prasy, lecz z cementu.
Liczę, że te zdjęcia pomogą zrozumieć działanie takiej praski.
Tam są zdjęcia: http://www.Sliven.Net,/web/gvavov/

Szanowny Kolego „Mirage”
Dla właściwego zrozumienia powyższego bardzo obszernego opisu tematu wykonania formy do wyrobu węzy, mam następujące pytanie do Kolegi:

Do robienia formy cementowej zalecane jest zrobienie ramki z deseczek grubości 15mm i szerokości 120mm, o długościach w zależności od wymiarów węzy zwiększonych po 50 mm „dookoła”.

a/ W związku z tym robiąc formę na węzę do uli W. Ostrowskiej, w których ramki wewnątrz mają wymiar (340 x 210) mm. to czy ramka na tą formę powinna mieć wymiary wewnętrzne (440 x 310) mm.?
Jeżeli dobrze zrozumiałem, podając te wymiary, to czy Kolega może wyjaśnić dlaczego ta 50 mm przestrzeń w około węzy?

b/ Biorąc pod uwagę szerokość deseczek, wynoszącą 120 mm., to czy cementowa forma jednostronna będzie grubości połowy tej szerokości to znaczy 60 mm, czy całą szerokość to znaczy 120mm.?

c/ Czy deseczki stanowiące formę do odlewu prasy z cementu powinny być na trwałe złączone z formą czy służą tylko do odlewu i są później odłączane?
Ostatnio zmieniony 2012-08-21, 21:39 przez henrmiko, łącznie zmieniany 1 raz.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

Mając problem z kupnem węzy wykonałem formę silikonową proponowaną przez p. Wosia. Zrobiłem na niej 8 kg. węzy jednego popołudnia. W tej chwili leży gdzieś w kącie, gdyż na rynku pojawił się b.dobry producent. Na zebraniu robimy listę kto ile i jaką chce, umawiamy się z nim i nam przywozi na miejsce. Licząc wszystkie koszty to nieopłaci się samemu robić węzy.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

SKapiko pisze:Mając problem z kupnem węzy wykonałem formę silikonową proponowaną przez p. Wosia. Zrobiłem na niej 8 kg. węzy jednego popołudnia. W tej chwili leży gdzieś w kącie, gdyż na rynku pojawił się b.dobry producent. Na zebraniu robimy listę kto ile i jaką chce, umawiamy się z nim i nam przywozi na miejsce. Licząc wszystkie koszty to nieopłaci się samemu robić węzy.
A można prosić o blizsze dane na temat tego b. dobrego i mam nadzieje, że także nie drogiego producenta. Chodzi o adres i cenę

Apikan
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Apikan »

henrmiko pisze:
A można prosić o blizsze dane na temat tego b. dobrego i mam nadzieje, że także nie drogiego producenta. Chodzi o adres i cenę
RZP Tomaszów Lubelski. Cena węzy 17.69 zł. Wosk na wymianę 10,50 zł. Skup wosku 11 zł.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Właśnie Apikan odpowiedział.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Apikan pisze:
henrmiko pisze:
RZP Tomaszów Lubelski. Cena węzy 17.69 zł. Wosk na wymianę 10,50 zł. Skup wosku 11 zł.
Dziękuję Kolegom za szybką reakcję i odpowiedź.
Mam nzdzieję, że producent jest sprawdzony i węza Jego produkcji jest produkowana z wosku po jego odpowiednim przygotowaniu nie powodującym roznoszenie jakichkolwiek chorób

[ Dodano: 2007-01-04, 17:17 ]
Przedstawiam tutaj kopie wpisu dokonanego prze Kolegę Mirage jako odpowiedzi na zadane przeze mnie wcześniej pytania, na które odpowiedzi udzielił na swojej stronie, której adres podany jest w pierwszym wpisie tego tematu. Są tu także i powtórzone moje oytania.

" Szanowny Kolego „Mirage”
>la właściwego zrozumienia powyższego bardzo >obszernego opisu tematu wykonania formy do >wyrobu węzy, mam następujące pytanie do >Kolegi:

Do robienia formy cementowej zalecane jest zrobienie ramki z deseczek grubości 15mm i szerokości 120mm, o długościach w zależności od wymiarów węzy zwiększonych po 50 mm „ookoła”.

>a/ W związku z tym robiąc formę na węzę do >uli W. Ostrowskiej, w których ramki wewnątrz >mają wymiar (340 x 210) mm. to czy ramka na >tą formę powinna mieć wymiary wewnętrzne >(440 x 310) mm.?
>Jeżeli dobrze zrozumiałem, podając te >wymiary, to czy Kolega może wyjaśnić >laczego ta 50 mm przestrzeń w około węzy?
..............
W niej wykonujesz "kanał" w którym się pomieści nadmiar wosku rozlanego chochlą na powierzchni praski i który wypłynie w chwili zamykania praski. W nim też mieści się nadmiar wody z miodem po zamknięciu praski gdy ją "smarujemy"oddzielaczem.

>b/ Biorąc pod uwagę szerokość deseczek, >wynoszącą 120 mm., to czy cementowa forma >jednostronna będzie grubości połowy tej >szerokości to znaczy 60 mm, czy całą >szerokość to znaczy 120mm.?
......
12 cm mma grubość jednej połówki (dolnej). Górny może być cieńsza ale nie mniej niż 8 cm.

>c/ Czy deseczki stanowiące formę do odlewu >prasy z cementu powinny być na trwałe >złączone z formą czy służą tylko do odlewu i >są później odłączane?
......
Tak zostają "przylepione do cementu który w nich związał się.

[ Dodano: 2007-01-09, 16:12 ]
Apel do zainteresowanych wykonaniem prasy do wyrobu węzy
Ponieważ wywołałem ten temat, to czuję się w obowiązku przestrzec wszystkich, którzy decydują się na wykonanie tej prasy i produkcję na miej węzy, aby zastanowili się czy mają odpowiednie warunki, aby wosk z którego będą wykonywali węzę był pozbawiony wszelkich niebezpiecznych zarazków. Ponadto pomysłodawca i twórca projektu tej prasy na swojej stronie internetowej wciąż zmienia podane wcześniej parametry niezbędne do jej wykonania. Ostatnio zmienił i to znacznie wymiar części górnej, czyli jedną połówkę prasy. Jak się to ma do wcześniejszych zaleceń wtapiania do cementu odpowiednich zawiasów, to ja już sam nie wiem i nie chcę dochodzić,
Myślę, że przy obecnych możliwościach zlecenia tej czynności wyspecjalizowanym wykonawcom, powinniśmy zaniechać pomysł własnego wykonania prasy i produkowania węzy we własnym zakresie.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Postaram siętaką praske zrobić. A potem napisze jak to działa i jaka to jest weza. Pozdrawiam miły_marian

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Szanowni Koledzy i Koleżanki czytający to forum. Przepraszam,że zamieściłem taki temat na tym forum. Wykonałem taką formę i wypróbowałem ją, ale jej nie używam i wstydzę się, że w obecnych czasach - gdy możemy kupić produkowaną na najnowocześniejszym sprzęcie, odpowiedniej jakości węzę w każdej ilości, ja piszę o czymś, co byłoby zasadne w czasach, gdy brakowało wszystkiego

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Prubowałem zrobić taką praskie ale doszegłem do wniosku ze trzeba pozostawić wyrub wenzy profesianalistom oni wiedzą jak lepiej to zrobić. Jak się ma wosk to można kupić każdą ilosć wenzy. Pozdrawiam miły_marian

Leja Józef
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Leja Józef »

Na rynku dostępne są węzy od różnych producentów.
W mojej rodzinie przez kilkadziesiąt lat węzy wykonywane były z własnego wosku jak i powierzonego. Ja zrezygnowałem z wykonywania w związku z rozprzestrzenianiem się licznych chorób. Poza tym "specjalista od wszystkiego jest specjalistą do niczego"
Widzę, że nikt się nie przejmuję sprawą czystości węzy. Chodzi mi o węzę wolną od przetrwalników , różnych chorób które potrafią się zachować nawet do 40 lat. Wątpię aby wykonujący podawali wosk obróbce termicznej. Ja wolę zamieniać wosk na węzę z certyfikatem.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Nawet w woku z plastrów dziewiczych mogą znajdować się przetrwalniki powiedzmy np. zgnilca a zwykłe gotowanie nie niszczy go musi to być autoklaw.

madzia
Obserwator
Obserwator

Post autor: madzia »

ok wszystko pięknie ładnie ale nigdzie nie mogę się dowiedzieć gdzie mogę sprzedać wosk lub wymienić go na węzę w mojej okolicy.
mieszkam koło Oleśnicy na dolnym śląsku
jeśli ktoś wie gdzie w tym rejonie jest jakiś skup lub punkt wymiany to bardzo proszę o info.

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol. "Madzia" - proponuję zatelefonować do Regionalnego Zw.Pszczelarzy we Wrocławiu tel /0-71/343-42-48 - biuro czynne w czwartki i piątki w godz.8,oo - 16,oo lub zatelefonować do Prezesa p.Piotra Czajkowskiego tel.kom.0505-153-571 - tam powinna Koleżanka uzyskać adresy.
Można też spróbować wejść w kontakt z Rejon.Zrzeszeniem Pszczelarzy w Oławie z Prezesem p.Henrykiem Kłakiem - tel.domowy /0-71/381-52-38

lub sklep "Bartnik" Bogusławy i Łukasza Weberów tel./0-71/322-48-02
Wiem,że w Oleśnicy też jest Koło Pszczelarzy, być może tam wskażą najbliższy adres wymiany lub sprzedaży wosku.

Pozdrawiam Stanisław Z.

madzia
Obserwator
Obserwator

Post autor: madzia »

bardzo dziękuję za informacje na pewno skorzystam :)
pozdrawiam
Madzia

you.men
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: you.men »

kolezanko madzia w zamku kolo biedronki na walowej jest co 3 tygodnie zlot hehe pszczearzy sam sie tamwybieram zorientowac sie co i jak.także za 2 tyg mozna sie wybrac i jakies bonusy mozna dostac dla stalych bywalcow...:)skad dokladnie jestes bo ja ze stronia?

ODPOWIEDZ