Api Driwe do pasieki wędrownej

Moderator: krzysglo

Rummel1
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

Post autor: Rummel1 »

A ja sądzę, że pszczelarstwo w USA ma się dobrze, z pszczołami trochę gorzej. Gdyby amerykańskie pszczelarstwo było wykończone to wiedziałby o tym cały świat. Ogłaszają że mają CCD, ale nie słyszałem żeby padła cała branża.

Wędrówki z pszczołami w Polsce to zupełnie inna bajka bo uwarunkowania i klimatyczne i nieporównywalne zasady prowadzenia gospodarstw rolnych itd. A we współczesnej Polsce wędrowanie z pszczołami to raczej konieczność dziejowa.

Bez wędrówek duże plantacje roślin zapylanych przez owady osiągały by plony wielokrotnie niższe co powodowałoby utratę konkurencyjności w stosunku choćby do plonów w innych krajach Europu nie mówiąc już o Ameryce. Napszczelenie naszego kraju nie jest tak równomierne aby tam gdzie trzeba pszczoły mogły dotrzeć w i dopełnić swojej roli.

Poza tym, gdyby wędrówki (opróćz jakichś incydentalnych powodów) groziły utratą pszczół to w ciągu blisko 30 lat - bo tyle wędruję z pszczołami nie byłoby wokół żadnej pszczoły. Póki co z powodu choroby złapanej na wędrówce żadna moja rodzina nie umarła, ja tez nikogo nie zaraziłem, a wręcz przeciwnie jak czasem ucieknie mi jakiś rój to miejscowa społeczność powiększa się o posiadacza zdrowych pszczół. Dzięki temu czasem taki posiadacz zaczyna się interesować pszczołami i ich życiem.

Słyszałem już niejedną opowieść zacnego pszczelarza, który swoją karierę w zawodzie rozpoczynał od tego, że przyszedł do niego lub pochwycił uciekający rój.

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

ODPOWIEDZ