Powałka z przegonką

Moderator: krzysglo

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Powałka z przegonką

Post autor: rostewit »

Dotychczas używałem beleczek i teraz planuję zastąpić je powałką. Zastanawiam się jednak po obejrzeniu filmów Tomka Miodka, czy robić 2 w jednym, tzn powałkę z przegonką czy oddzielnie, powałkę i przegonkę.
Co radzicie?
Pozdrawiam
rostewit

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Tylko samą powałkie. A przegonkie osobno, bo to nie zdaje egzaminu. Pozdrawiam miły_marian

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

osobno powałkę i osobno przegonkę bo inaczej przegonkę dość szybko zakitują i będziesz miał problem
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Dziękuję za rady.Zrobię oddzielnie przegonki i powałki. Zastanawiałem się tez , jeżeli dam pod korpus z miodem przegonkę, to i tak będę potrzebował powałkę.
Myślę zrobić przegonkę z płyty pilśniowej, z jednej strony laminowane{mam takie z rozebranych szaf] z obramowaniem obustronnym z listew 25x10 mm. Czy tak może być?
A powałka jakiej grubości powinna być?
Pozdrawiam
rostewit

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

rostewit pisze:Myślę zrobić przegonkę z płyty pilśniowej
właśnie takowe posiadam, zrób przy niej takie same wręgi jak przy korusach, dolna listwa powinna mieć taką grubość by przegonka nie leżała na ramkach

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

SKapiko pisze:dolna listwa powinna mieć taką grubość by przegonka nie leżała na ramkach
Tak myślałem, bo przegonka ma grubość 7 mm i chciałem dodać jeszcze 3 mm. Czy pszczoły nie będą się zgniatać przy jej zakładaniu, może zrobić wyżej?
rostewit

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

oczywiście że możesz zrobić wyżej, przestrzeń pomiędzy ramkami a przegonką powinna wynosić minimum 7 milimetra inaczej pszczoły będą się gniotły

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: emka24 »

Pod przegonką może być nawet 2-3 cm,przecież pszczoły z nadstawki muszą się gdzieś pomieścić.Po drugie w tej przestrzeni znajdą się pszczoły młode ,które w miarę potrzeby można wykorzystać do zasilania odkładów lub sztucznych rojów.
emka24

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Mam ule styropianowe, czy w powałce wmontować pajączki na wentylację. Mam dennice osiatkowane, dotychczas miałem beleczki i wentylacja wystarczała.
rostewit

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Jeżeli masz denice osiatkowane to wentylacja w powałce nie jest potrzebna.Cała wantylacja odbywa się właśnie przez denicę. Pajączki możesz zamontować np.:do karmienia.Jeśli planujesz karmić w inny sposób to pomiń pajączki całkiem.
emka24

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

emka24, robiąc przegonki, myślałem o wykorzystaniu w niej otworu również na karmienie.
Powałki zrobię , jak radzisz bez żadnego otworu.Daszki, tak jak i dennice wykonywałem samodzielnie, są bez ocieplenia. Czy robić powałkę z ociepleniem, by nie stosować poduszek?
rostewit

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Mając osiatkowane denice powinno się stosować zasadę "zimne nogi -ciepła głowa",a więc ocieplenie górne jest konieczne,zresztą latem też posłuży za izolację.Ja mam ocieplenie z 2 cm styropianu zamontowane w daszku.Jak to rozwiążesz to musisz sam zadecydować.Nie wiem ile masz miejsca między powałką a daszkiem i co ci tam wejdzie.Planuj tak by rozwiązanie było tanie, praktyczne, a co najważniejsze aby spełniało swoje zadanie.
emka24

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

ja natomiast mam przez okrągły rok 3cm styropian na powalce

rostewit
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

emka24 pisze:Nie wiem ile masz miejsca między powałką a daszkiem i co ci tam wejdzie.
Pod daszkiem mam 7 cm. Mieści się tam poduszka, którą nie zabieram przez cały rok.
Jeżeli będę miał powałkę, to chyba praktyczniej byłoby zrezygnować z tej poduszki i zatąpić ją ocieploną powałką. Sam styropian położony na powałkę, może nie dolegać do powałki i tak chłodne powietrze będzie wpływać pod niego. Mam wątpliwości, może nie zasadne.
Pozdrawiam
rostewit

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

rostewit pisze: Mam wątpliwości, może nie zasadne.
Skoro masz poduszki ,które mieszczą ci się pod daszkiem ,to zrób powałki ,a z czasem podejmiesz decyzję.Skapiko ma ocieplane powałki ,ja mam ocieplane daszki -już po tym widać,że są różne rozwiązania.Może z czasem w powałkach zrobisz dodatkowy wylot i bedziesz mógł powałki używać jako tymczasowego dna,rozdzielającego rodzinę(przy rozrajaniu,tworzeniu odkładów).
Moja rada-zrób powałki,poduszki zostaw na razie,styropian zawsze zdążysz wkleić w daszek lub na powalkę.
emka24

ODPOWIEDZ