Strona 1 z 1

viktoria

: 2012-03-22, 20:28
autor: wojtas9054
Witam. Prosze o informacje o tych pszczolach. Jesli ktos ma je w pasiece to niech napisze jak sie sprawdzaja. Gdzie mozna je kupic oprocz lysonia? Kiedys kupilem odklad u lysonia tych pszczol i bylem bardzo zadowolony nastepnie kupowalem matki ale ciezko sie przyjmowaly i dalem sobie z nimi spokoj ale chce od tego sezonu do nich wrocic.

[ Dodano: 2012-03-24, 20:26 ]
Panowie nie posiadacie tych pszczol w swoich pasiekach??

: 2012-11-06, 14:27
autor: Bzz
Witaj,
posiadam cztery rodzinki z matkami krainki viktori.. cóż mogę napisać o tej linii?...
Otóż,
...jest to b a r d z o łagodna pszczółka, przy niepogodzie (wiatr, sporadyczny deszcz, zachmurzenie) zupełnie ignoruje pszczelarza, i właściwie podkurzacz jest nie potrzebny, choć oczywiście zawsze jest w "gotowości" . Pod tym względem dla początkującego ideał.
Wyszukiwanie matki, w razie takiej potrzeby, nie stanowi żadnego wyzwania.. porusza się wolno na plastrze nawet gdy utraci opalitek, bardzo łatwo ją zlokalizować.
Pszczoły chętnie znoszą miód do nadstawek, przy czym, korzystam z uli 2 typów (dadant, ostrowski) ... i zauważyłem iż w ulach korpusowych łatwiej prowadzi się tą linię, chodzi o dopasowanie do aktualnych pożytków.

Jak dotychczas zimowałem 2 razy, i zawsze ze 100% skutecznością, przeciw warrozie zastosowałem jedynie apiwarol (ok 25.7 -30.8 czterokrotnie).
Jeszcze w kwietniu moje owady wyglądają jakby "spały" na ramkach, co zaliczam na plus.. bardzo spokojny rozwój wiosną.

Są pracowite, noszą sporo pyłku i oczywiście miodu ... matka czerwi w piękną elipsą . Jest to pszczoła bardzo przewidywalna, co jest bardzo istotne.

Cóż jeszcze dodać?.. dla początkującego, i takiego który prowadzi pasiekę "tuż" przy sąsiadach, godna polecenia pszczółka.

: 2012-11-06, 20:07
autor: wexer
wojtas9054 pisze:Panowie nie posiadacie tych pszczol w swoich pasiekach??
Nie mamy .Postawiłem 1/3 pasieki czyli 100 rodzin od matki reprodukcyjnej do oceny terenowej od avico ,a to juz sukces tego hodowcy bo matka musiała przejść szereg obserwacji przez okres 3 lat zanim jej jajeczka ,a raczej larwy zostały przełozone do miseczek matecznikowych.

Re: viktoria

: 2012-11-06, 20:07
autor: krzysglo
wojtas9054 pisze:Witam. Prosze o informacje o tych pszczolach. Jesli ktos ma je w pasiece to niech napisze jak sie sprawdzaja. Gdzie mozna je kupic oprocz lysonia? Kiedys kupilem odklad u lysonia tych pszczol i bylem bardzo zadowolony nastepnie kupowalem matki ale ciezko sie przyjmowaly i dalem sobie z nimi spokoj ale chce od tego sezonu do nich wrocic.

[ Dodano: 2012-03-24, 20:26 ]
Panowie nie posiadacie tych pszczol w swoich pasiekach??
Miałem kilka lat temu 2 szt tej linii, przezimowane w mini plusach. Chyba koniec kwietnia - początek maja, je otrzymałem.
Nabyłem je u Pana Jacka Wojciechowskiego.
Utworzyłem z nich silne odkłady na 4-5 ramkach czerwiu (wlkp).
Nie mogę nic konkretnego powiedzieć o tych dwóch matkach. Do jesieni odbudowały gniazdo z węzy 5-6 ramek. Były w nadstawce. Utworzyły rodziny średniej wielkości, miodu od nich nie wziąłem. Zlikwidowałem matki na jesieni.

: 2012-11-06, 21:11
autor: Administrator
wexer pisze: Nie mamy.
Nie mamy to się nie odzywamy, chyba że mamy jeszcze za mało ostrzeżeń.