Odkład

Moderator: krzysglo

ppepe
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: ppepe »

Zaczynam w tym roku, tak jak Kolega powyżej.
Liczę, że bardziej doświadczeni znawcy ocenią również moje postępowanie.

Ul - typ wielkopolski drewniany.
Pszczoły rasy Buckfast.

Osadzenie odkładu - 3 ramki zakupionego w dniu 09 czerwca 2012 - godzina 06.00 10 czerwca 2012.

Struktura ula (widok od strony przedniej).
Jeden korpus na niskiej dennicy, na nim krata ogrodowa + powałka + ocieplenie słomiane + daszek.

Ramki od prawej strony ula: podkarmiaczka ramkowa wypełniona syropem Apinvert 2,5 kg; ramka z wenzą; 1 ramka pokarm; 1 ramka czerw; 2-ga ramka czerw; ramka z wenza; zatwór.

Po przywiezieniu pszczoły uspokajały się w ciemnościach w wentylowanej transportówce.
Przed przeniesieniem plastrów w ulu została osadzona i napełniona podkarmiaczka ramkowa.
Transportówka została ustawiona przed ulem.
Ramki zostały rozsunięte kolejno i wyjęte do ula.
Pszczoły przyjęły przeprowadzkę do ula z transportówki spokojnie.
W skrzynce transportowej została część pszczół na dnie, zostały one wytrząśnięta i wymieciona do ula.
Po zamknięciu przez dłuższą chwilę (kilka minut) słychać było głośne brzęczenie z ula bardzo charakterystyczne - jak by pojedynczej pszczoły.
W ciągu dnia pszczoły pracowały na koniczynie, pobierały wodę z podstawionego poidła.
W kolejnych dniach ciągłe loty i przynoszenie pyłku - żółte "spodenki".

Dziś sprawdziłem stan w ulu.

Podkarmiaczka ramkowa pusta. Zero pokarmu a tylko mnóstwo pszczoły wylizujących resztki na samiutkim dnie i ściankach.
Ramki z wenzą praktycznie w całości odbudowane; dość dużo pszczół pracujących na tych ramkach. Na ramkach z czerwiem i pokarmem pełno pszczół - dużo więcej.

Dodałem dwie ramki z wenzą jako kolejne w kierunku do lewej.

Wolna przestrzeń za zatworem niczym nie wypełniana.

Podkarmiaczki ramkowej nie usuwałem. Za to na powałkę dałem podkarmiaczkę wiaderkową z taką samą ilością syropu Apinvert. Obudowałem ją pustym korpusem; ociepleniem i daszkiem.

Pytanie brzmi: jakie błędy już zrobiłem?

Zdjęcia

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak dobze zrozumiałem to zrobiłeś z 5 ramek suszu . Ale nie piszesz ile ramek czerwiu i jaki ten czerw jest stary. Ramki z wezą daje się po obu stronach jako osłonowe i daje się zatrwór za zatworem mozna dać mate osłonowo albo steropian. Zalezy jaki jest silny odkład jak dużo jest pszczół woszczarek to wezę mogo odbudować i w 3 dni. Ale trzeba pamientac zeby pszczoły na czarno obsiadały wszystkie ramki jak nie obsiadają to trzeba 1 wezę wycofać. Pozdrawiam miły_marian

ppepe
Nieśmiały
Nieśmiały

Dziękuję za odpowiedź.

Łącznie do okładu składającego się z 3 ramek (pokarm x 1 + czerw x 2) wraz z pszczołami obsiadającymi wszystkie ramki na czarno, dodałem 4 ramki węzy.
Pierwsze dwie do odkładu w dniu wprowadzania go do ula. Te poszły na obie strony odkładu, który nie "rozbijałem" a potraktowałem jako całość.
Te ramki są już praktycznie zbudowane. W ciągu dnia pszczoły obsiadały te ramki z obu stron prawie szczelnie. Najwięcej ich było oczywiście między podkarmiaczką ramkową, która była już pusta jak się okazało ale pełna (dosłownie) pszczół jeszcze "wysysających" resztki z dna i ścianek. Mniej ich było od strony zatworu w ostatniej uliczce ale również ta strona była już odbudowana.
Ramki pochodzące z odkładu były czarniutkie od pszczół z obu stron.
Królowej nie zauważyłem - brak jeszcze doświadczenia.
Do takiego stanu dziś wprowadziłem dodatkowe dwie ramki węzy + dodałem świeży pokarm w wiaderku.\
Ramki zostały umieszczone na dwóch ostatnich miejscach przed zatworem.
Za nim zostawione jest puste miejsce.

Jak rozumiem jedna węza jest do wyjęcia. Czy jeśli z powodu pogody (burze dziś - teraz + przewidywane jutro) nie zostanie wyjęta to będzie to skutkowało negatywnie dla rodziny?
No i czy brak wypełnienia wolnego miejsca również skutkuje negatywnie?

Awatar użytkownika
Cordovan
Stukacz
Stukacz

Post autor: Cordovan »

ppepe, Nic się nie stanie jak nie wyjmiesz, za deskami zatworowymi możesz zostawić pustą przestrzeń o tej porze roku nie ma potrzeby ocieplać odkładu na bokach, od góry tylko jakiś kocyk i tyle. Co do samego ułożenia to ramki z węzą daje się w środek gniazda a nie na boki i w przypadku odkładu jeśli jest tam np. 5 ramek obsiadanych na czarno i z tego 4 zaczerwione to dajesz węzę w środek gniazda (jedna ramka co któryś dzień jak odciągną) przy ramce z jajami i najmłodszym czerwiem, czerwiu o tej porze roku w żaden sposób tym nie zaziębisz bo taka ramka zostanie w ciągu dwóch dni odbudowana a matka będzie na niej czerwiła. Tak postępujesz dokładając ramki z węzą do momentu aż zobaczysz, że pszczółki nie odciągają już węzy, z reguły jeszcze przez czerwiec się odbudowuje susz, później jest czas na rozwój pszczoły zimowej.

ppepe
Nieśmiały
Nieśmiały

Dziękuję za poradę.
Jak tylko pogoda pozwoli to "zamieszam" w układzie.
Pozdrawiam

kingbrucelee
Obserwator
Obserwator

Post autor: kingbrucelee »

Witam. Zamówiłem sobie u pszczelarza odkład. Odkład będzie na ramce langstrotha, a ja posiadam ule WZ. Pszczelarz powiedział, że to żaden problem, bo one mają w gruncie rzeczy te same wymiary, tylko jedna jest pozioma, a druga pionowa. No i moje pytanie ... jak ja mam ten odkład umieścić w swoim ulu? Faktycznie to żaden problem???

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

tak żaden problem, tylko że na zimę musisz wymienić te ramki lang, a jak umieścić odkład, obcinasz wąsy u ramek lang, i przybijasz do jednej bocznej listewki listewkę o wymiarach górnej beleczki ramki WZ, prawda że proste?
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

kingbrucelee
Obserwator
Obserwator

Post autor: kingbrucelee »

To wszystko jasne. Dzięki i pozdrawiam!

82bodzio4
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: 82bodzio4 »

witam.mam pytanie odnośnie matki.ok miesiąca temu wygryzła sie matka w moim odkładzie,2 TYGODNIE temu znalazłem matkie ale jeszcze nie widziałem czerwu. W ostatnią sobotę przeglądałem gniazdo i nadal nie ma czerwu mam zamiar iść w weekend zobaczyć.jeśli nie bedzie czerwu a będzie matka to co to oznacza że matka sie jeszcze nie unasieniła? i czy to nie za póżną na to już jest dla tej matki.Pszczoły też się postażały więc jeśli bym chciał poddać matkę to bym musiał zasilić odkład krytym czerwem i czy matkę można poddać jeszcze nie unasieniono czy raczej już unasienioną.dzięki

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

82bodzio4, młoda matka powinna zacząć czerwić max do 14 dni, jeśli dlużej to nic z niej nie będzie, tą musisz zabrać i poddać nową, jednocześnie dając ramkę z wygryzającym się czerwiem, lepiej będzie już unasiennioną.
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak miesiąc czasu niema jajeczek to taka matka jest już do likwidacji. Pszczoła nie spracowana wychowem czerwiu żyje troche dłuzej ale podanie temu odkładowi nowej matki unasienionej to ryzyko bo trzeba zasilić odkład czerwiem tak z 3razy w odstepach tygodniowym. Taki odkład dojdzie do siły we wrzesniu. Decyzja nalerzy do ciebie. Pozdrawiam miły_marian

82bodzio4
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: 82bodzio4 »

Dzięki panowie za rady.

ODPOWIEDZ