Odkład

Moderator: krzysglo

mark_w
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Odkład

Post autor: mark_w »

witam zgromadzonych na forum mam kilka pytań dotyczących tego tematu . Zrobiłem w tym roku kilka odkładów z najsilniejszych rodzin i teraz zastanawiam się czy nie było za wcześnie jaki termin jest najkorzystniejszy waszym zdaniem Które mateczniki zostawić a które wyłamać .Odkład także ma wychować swoją matkę Wykonałem go w następujący sposób z najsilniejszej rodziny zabrałem 4 ramki z gniazda przekładając do nowego ula na ramkach są różne stadia czerwia i pszczoły karmicielki ul nie był zamknięty więc pszczoła lotna wróciła do rodziny .teraz mam problem czy pszczoły które wychodzą z odkładu na oblot też będą wracały do macierzaka czy już nie .jakie prace jeszcze wykonać przed wygryzieniem się matki z góry dziękuję za wyczerpujące podpowiedzi

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

każda praca z pszczołami powinna mieć jakiś-powód i cel,a ty nie piszesz nawet na jakich ulach gospodarzysz i po co robisz te odkłady akurat teraz

Awatar użytkownika
Cordovan
Stukacz
Stukacz

Post autor: Cordovan »

Ponadto odkłady robi się z ramek z czerwiem zamkniętym i poddaje się matkę najlepiej już unasiennioną nie ma znaczenia czy naturalnie czy inseminowaną.

tycio-tyfusek
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: tycio-tyfusek »

stanowczo za wcześnie jak na warunki tego roczne
niby rodziny są silne ale porównując lata poprzednie to są słabsze
i trwa jakiś tam pożytek . mało jest młodej pszczoły nadal nawet w silnych rodzinach i pewnie ta młoda pszczoła nie zdoła ci wychować dobrej matki
jeszcze mało gdzie ruszyła hodowla matek więc pierwsze matki wartościowe dopiero gdzieś na 15 maja będą
i co najważniejsze osłabiłeś rodziny troche za wcześnie ,te pszczoły z tych odkładów w macierzaku wychowały by kolejne prężne pokolenia i przy dobrych warunkach
jakie miejmy nadzieje nastąpią niedługo dały by ci miód
a odkłady byś w czerwcu zrobił z nadwyżki młodej muchy

Rob
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Rob »

Skoro już zrobiłeś te odkłady to zostaw matecznik z jak najmłodszej larwy (jednodniowej a nawet jajeczka), resztę zlikwiduj. Następnie zrób wyliczankę: 16 dni na wygryzienie się matki, 6 dni na złapanie przez nią odpowiedniej formy i oblot, 3 dni na rozpoczęcie czerwienia i 21 dni na pierwsze pokolenie robotnic od tej matki razem daje to plus minus 46 dni. Do tego czasu trzeba będzie nieco zasilać odkłady, ale spoko od połowy czerwca odkłady zdążą dojść do siły przed zimowlą, a zabieraniem pojedynczych plastrów na wzmocnienie, nie osłabisz rodzin o tej porze roku.

daro

Post autor: daro »

Jak sądzę po pytaniach Kolega początkujący chce powiększyć swą pasiekę.Termin jak termin już po ptokach.Najlepiej pogoglować i znaleźć jakieś dostępne matki niezapłodnione.Koszt circa 15 zet i podać tym odkładom.I gdy osłabną pożytki podkarmiać małymi dawkami syropu, inwertu (lepiej).Do jesieni jak miodu nie będzie to będą dobre rodziny.W 2010 miałem starą 3 letnią matkę ale tak pięknie czerwiła że szkoda mi jej było.Wsadziłem w starego warszawiaka o dziwnych wymiarach ramki.Znalazłem 6 u kolegi i obsadziłem na 1 ramce czerwiu z garścią pszczół z ulików.Był koniec lipca a teraz jest piękna rodzina.Aż się zszokowałem jak liczna.Zerwać przed założone mateczniki.

[ Dodano: 2011-05-04, 13:53 ]
A pszczoła która po raz pierwszy w życiu wychodzi z ula na pole robi oblot. I od tej pory to jej dom.

[ Dodano: 2011-05-04, 13:56 ]
Myślę że TomekMiodek nie pozwie mnie za wykorzystanie ale tak wyglądają prawidłowe.
Załączniki
wielkie-mateczniki-300x107.jpg
wielkie-mateczniki-300x107.jpg (13.57 KiB) Przejrzano 17105 razy

ryszard13
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: ryszard13 »

Rob pisze: zostaw matecznik z jak najmłodszej larwy (jednodniowej a nawet jajeczka), Witam. ROB opisz proszę po czym poznajesz odpowiedni matecznik. Pozdrawiam

Rob
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Rob »

Jak robię odkład to wiem gdzie co jest na interesującej mnie ramce. Nie wybieram z przykładowych 4 ramek w odkładzie tylko skupiam się na jednej, a w pozostałych likwiduję wszystkie mateczniki choć wolę podawać do takiego odkładu matki, moim zdaniem najlepiej kiedy są to unasiennione, pod izolator jednoramkowy. Ponadto te najładniejsze mateczniki wyciągane są z najmłodszych larw i jajeczek (a zapewne wiesz, że jak np rój da drapaka to zostawiasz rodzinie najładniejszy matecznik bo w nim jest potencjalnie najlepsza matka) choć przyznam, że tu już istnieje pewien margines błędu.

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

wychów matek rozdz.11 [Tadeusz Wawryn]tabela26

matka rojowa172 rurek jajowych
bez przenoszenia larw162 rurek
a jak cholera policzyć te rurki--nie chcę od nikogo matek

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Fred Pszczelarz nie liczy rórek jajnikowych to labolatorjum liczy. Ale najlepsze rojowe matki są bo stara matka składa jajeczko juz do miseczki matecznikowej i jest karmione cały czas mleczkiem pszczelim. I taka matka może mieć 320 jajowodów i w nich dojżewa 2500 jajeczek. Mark zrobiłes troche błod trzeba było wstawic po za krate ramki z czerwiem i po 9 dniach zrobic 1 odkład z tych ramek po za kratą i dac ramkie z tylko jajeczkamy to wiesz dokładnie ze mateczniki pociogną z jajeczek. Bo teraz niewiesz z czego pociogneli mateczniki. Pszczoła doży jak niema matki zeby jak najszybcie ją mieć i moze pociognąc z 4ro dniowej larwy a jak wiemy na 3 dzień larwa dostaje papkie i jak pociogneli z takiej larwy to juz nie jest peło wartosciowa matka i ona ma tylko 170 rurek i taka matkie wymienią za 2 do3 miesiency. Ja już pisałem jak robic odkłady. Pozdrawiam miły_marian

daro

Dla tego była moja rada - kup,gotowe żeby nie tracić czasu i pszczół.A na przyszłość jak coś robimy wpierw należy pomyśleć.

telok
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: telok »

Kol. mam rodziny w ulach warszawskich poszerzanych od 8 do 10 ramek czerwiu, chciałbym po niedzieli zrobić odkłady zabierając starą matkę z macierzaka, ile minimum ramek muszę przełożyć żeby rodzina rozwineła się do zimy i czy robiąc teraz te odkłady macierzaki będą w stanie wykorzystać pożytki z akacji i lipy?
pozdrawiam telok

daro

Jak parę postów wyżej - po co to robisz ? Chcesz powiększyć pasiekę czy co ....?

telok
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: telok »

daro pisze:Jak parę postów wyżej - po co to robisz ? Chcesz powiększyć pasiekę czy co ....?
mam parę wolnych uli i chciałbym je zasiedlić i wmiare silne zazimować.
pozdrawiam telok

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

telok pisze:
daro pisze:Jak parę postów wyżej - po co to robisz ? Chcesz powiększyć pasiekę czy co ....?
mam parę wolnych uli i chciałbym je zasiedlić i wmiare silne zazimować.
każdy by tak chciał,ale w pszczelarstwie -dialektyka nie istnieje

ODPOWIEDZ