Zimowla w Wielkopolskim z nadstawką.

Moderator: krzysglo

daro

re.

Post autor: daro »

Gdyby nastrój rojowy można było zlikwidować pojemnością ula nie było by tylu prac na ten temat. Daj Boże Taki ul pełny.

michal1986
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: michal1986 »

pomażyć można że po 70 kg z ula się wezmie. Taka jest zawsze teoria, że tyle miodu można wziąść a prawda jest taka jak jest 30 kg to już super
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Cordovan
Stukacz
Stukacz

Post autor: Cordovan »

Wszystko zależy od pożytków, pogody i umiejętności pszczelarza, nie mówcie że nie można z ula wziąć 70 kg w dwóch miodobraniach bo znam takich co biorą i więcej.

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Cordovan, ma rację w 100%- ale większość ma małe pasieki a Ci którzy mają tak duże zbiory miodu to jeżdżą z pszczołami na pożytki lub mają bardzo bogatą bazę pożytkową. Ja pracuję nad urozmaiceniem roślin miododajnych w okolicy- każdy powinien;)
pozdrawiam Marcin

michal1986
Nieśmiały
Nieśmiały

W pewnyn sensie się zgadzam że można tyle brać miodu z ula. Nasza baza pożytkowa w polsce jest przeważnie skromna, a pogoda nas nie rozpieszcza. Jeszcze konkurencja miedzy rodzinami też sie zdaża, rabunki wtedy może się nazbiera 70 kg hehe :]
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Cordovan
Stukacz
Stukacz

Ja w swoim rejonie mam dość dobrą bazę pożytkową: wierzbę, leszczynę, hektary rzepaku, własny sad owocowy, własne maliny w znacznej ilości, do tego o 1 km ode mnie z 10 h lasu akacjowego a kolejne pół kilometra dalej staw zarośnięty naokoło akacjami, trochę lipy, któryś hektar gryki, kilkanaście klonów, masę koniczyny, sporo nawłoci, oczywiście wszystko pylące i nektarujące w odpowiednim dla danej rośliny czy drzewa czasie a ponadto sam stale staram się wzbogacać bazę pożytkową wokół swojej pasieki. Powiecie mi że przy takich pożytkach jak będzie dobra pogoda i wszystko będzie ładnie nektarowało nie da się wyciągnąć z ula 70-80 kg miodku? Najbliższa pasieka taka większa jest o 10 km ode mnie bo takich po dwa trzy ule nie liczę że pszczoły z nich zabiorą moim wziątek. :695:

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Od 1 ro juz nie pamietam musdziny 70 kila to jak miałem Vigorkie to o dniej odebrałem41 ramek wielkopolskich zasklepionych 3/4 ale by dobry rok chyba 2005 albo 6 musiałbym zajżyc do notatek. Pozdrawiam miły_marian

michal1986
Nieśmiały
Nieśmiały

Pożytki masz super tylko ta pogoda
pozdrawiam

telok
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: telok »

Cordovan pisze:Ja w swoim rejonie mam dość dobrą bazę pożytkową: wierzbę, leszczynę, hektary rzepaku, własny sad owocowy, własne maliny w znacznej ilości, do tego o 1 km ode mnie z 10 h lasu akacjowego a kolejne pół kilometra dalej staw zarośnięty naokoło akacjami, trochę lipy, któryś hektar gryki, kilkanaście klonów, masę koniczyny, sporo nawłoci, oczywiście wszystko pylące i nektarujące w odpowiednim dla danej rośliny czy drzewa czasie a ponadto sam stale staram się wzbogacać bazę pożytkową wokół swojej pasieki. Powiecie mi że przy takich pożytkach jak będzie dobra pogoda i wszystko będzie ładnie nektarowało nie da się wyciągnąć z ula 70-80 kg miodku? Najbliższa pasieka taka większa jest o 10 km ode mnie bo takich po dwa trzy ule nie liczę że pszczoły z nich zabiorą moim wziątek. :695:
Jeszcze zapomniałeś o spadzi jakieś 20kg.
pozdrawiam telok

Awatar użytkownika
Cordovan
Stukacz
Stukacz

U mnie spadzi raczej nie ma, jeśli już to niewiele z klonów ale jest to na tyle mało że pszczoły zjedzą przed zimowaniem dlatego spadzi nigdy nie wiruję. Jakoś na klonach mało mszycy w moim rejonie siedzi a są late że wogóle. I bardzo z tego tytułu ubolewam bo spadziowego miodku z własnej pasieki tez bym pojadł.

Lopez
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Lopez »

A więc wybrałem ule 1/2 Dadana , dziękuję wszystkim za rady i wyrażanie swoich opinii a w szczególności wielkie podziękowania dla Coconut. Zapraszam do dalszej dyskusji , może na temat transportu pszczół wczesną wiosną zaraz po oblotach.

mendalinho
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: mendalinho »

Cordovan,

No tak 70kg zdarza sie raz na 10 lat :688: .Daj Boze jak wybierzesz z tych pożytków 40kg z rodziny.Pozdrawiam
bzzzzy

Awatar użytkownika
Cordovan
Stukacz
Stukacz

mendalinho napisałem jakie mam pożytki ale nie napisałem ile mam wokół swojej pasieki np. rzepaku, dlaczego zakładasz że wybiorę nie więcej jak 40 kg w sezonie? Jak będzie dobry rok i pogoda dla rzepaku to z niego samego tyle wybiorę przy mojej gospodarce.

Lopez
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Lopez »

A pracował ktoś może z pszczołą kaukaską? Jaka jest ona w praktyce?

avico

Post autor: avico »

Złodziejka i brudas. Wiadomo skąd pochodzi.
Wrażliwa na choroby.
Późniejszy rozwój i przy nieumiejętnej gospodarce można mieć cały ul miodu, ale 0,5 litra pszczół.
Miałem. Wspaniałe pszczoły, ale za dużo wad. Dla hodowcy najgorsza jest wrażliwość na choroby. Można nie dostrzec i połowa kraju zostaje uszczęśliwiona jakimś syfem.
Zrezygnowałem z kaukaza, choć go lubię.

ODPOWIEDZ