jaką rasę pszczół wybrać?

Moderator: krzysglo

Radzik
Stukacz Junior
Stukacz Junior

jaką rasę pszczół wybrać?

Post autor: Radzik »

Wita
Chciałby wymienić matki bo te co mam to odziedziczyłem na zasadzie " z przypadku" jak przejołem pasiekę.
Gospodarzę w ulach warszawskich poszerzanych z nadstawkami i zwykłych warszawskich. pasieka jest stacjonarna znajduje się w okolicach Minska Mazowieckiego gdzie nie ma dużych upraw rolnych rzepaku, gryki czy tym podobnych roślin miododajnych.

Może koledzy z wiekszym stażem i mają wy wyrobione zdanie na ten temat i mogli by się podzieliśc spostzrżeniami i uwagami na temat doboru rasy pszczoł do hodowli w danym ulu. i zaproponuja mi daną rasę która najlepiej by się sprawdzila w mojej pasiece.

Pozdrawiam

RM
DARKEZ

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Jak słyszałeś pana Sabata to wybieraj rase rodzimą bo wybirając pszczołe włoską ,buckfast... możesz spotkać pusty ul bo są skłonne do CCD :D:D:D:D:D
jest wiele stron poświęconym rasą i liną pszczół więc weź naczym Ci zależy, jakie masz pożytki i dopiero wtedy bedzies mógł wybrać bo nie weźmiesz buckasta do skromnych pożytków ale wybierając jakomkolwiek rase pamiętaj ,że w polsce niue ma trutowisk więc kup sobie jednodniówki i unasienisz sobie sam na pasieczysku.

P.S ale po szkole średniej można wymyślić :), włoska pszczoła sprawczynią CCD :D hehehehe
pozdrawiam Marcin

birkut

Post autor: birkut »

marcin wezmij sie lepiej za nauke i przestan pociskac ludziom pierdoły bo swoimi postami potrafisz ogłupić początkujących

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

birkut pisze:marcin wezmij sie lepiej za nauke i przestan pociskac ludziom pierdoły bo swoimi postami potrafisz ogłupić początkujących
"wiem ,że nic nie wiem" Arystoteles ,ale niech powie co chce od rasy ,którą będzie miał bo można mieć nawet afrykańska tylko ,że sobie może nie poradzić... zbyt małe pożytki,późne wczesne...

[ Dodano: 2009-12-07, 13:27 ]
Ale pisze poemiką składniową ;)
pozdrawiam Marcin

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Do połowy maja to jescze masz czas na wymianę matek. Nie piszesz ile chcesz wymienić tych matek. Ja bym ci radził sklenerki Vigorki są bardzo miodne nie roiliwe nie złosliwe. Ale wybór należy do ciebie. Może twoje matki są dobre trzeba sprawdzić przez 2 sezony i wtedy ocenić jaka jest wydajnosć z ula. A potem zadecydować kture matki wymienić. Pozdrawiam miły_marian

birkut

marcin widzę ze do ciebie nic nie dociera, poznaj biologię pszczoły - bo matka pszczela to nie kura nioska ktora bedzie albo nie bedzie składać jaj wiec ne bajdurz,

Radzik
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Dziękuję z komentarze i informacje każda na swój sposób jest cenna. Mam 8 uli i nie zamierzam we wszystkich zmieniać matek. Po obserwacjach 2 letnich uważam iż z trzech matek jestem zadowolony. Natomiast ma próbę chcę w w 4 obsadzić nowe matki jakiś dwóch innych ras. Jeden obsadzę swoją matką nie unasiennioną. Niestety nie wiem o do za rasa osoba od której przejmowałem mówiła ze to krajnki ale nic więcej nie wiedział.
Tak jak pisałem u mnie nie ma dużych pożytków. Dlatego szukam pszczół o małej rojliwości, wykorzystujące nawet nieduże pożytki, łatwo przechodzące do nadstawek, dobrze odbudowujące plastry.
Co sądzicie o kraińskiej linii Nieska , linii S, prima, Gema?
Pozdrawiam RM
DARKEZ

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Radzik pisze:prima
sobie chwalin na filmie Bocianek z youtube więc spokojne są ale zaglądni http://www.pasiekaambrozja.pl
pozdrawiam Marcin

Zaleszczotek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: Zaleszczotek »

Kolego Radzik, najlepszą radę udzielić ci może pszczelarz z twojej okolicy. Ktoś kto gospodarzy w podobnych warunkach i mikroklimacie.

Kolego Marcinluter, "wiem że nic nie wiem" to słowa Sokratesa. W tych słowach zawiera się ważna dla poszukujących prawdy zasada, że nie powinno się podchodzić do otaczających nas zjawisk z uprzedzeniami, przesądami lub z już wcześniej sformowaną tezą. Takie podejście przeszkadza w zalezieniu rozwiązania każdego problemu. Sokrates nie chciał być zaangażowany w propagandę, stronniczość i językowe potyczki sofistów. Dlatego okrzyknięto go "demoralizatorem młodzieży" i skazano na śmierć przez wypicie cykuty (szczwołu plamistego lub szaleju zwyczajnego) :690: . Pozdrawiam
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sokrates
W tym samym czasie kiedy oni posiadają technologie, bomby i nienawiść - pszczoły trzymają listę ofiar.

Radzik
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Z pszczelarzami z okolicy nawiązuje kontakty i tez liczę na ich opinie. Jednak licze też na porady na forum. Każdy z nas mam jakies doświadczenie, wiedzę i informację z kąd ją czerpać i warto się z tym dzielic na forum. Ten link Marcinalutra jest dla mnie początkującego pszczelarza bardzo interesujący. Nie tylko bod wzgledem rasy pszczół ale ogólnie na temat pracy przy pszczołach. Do tej pory nie miałem gdzie podpatrzeć jak doświadczony pszczelarz pracuje. :690:
DARKEZ

telok
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: telok »

Jaką matkę wybrać dobre pytanie , ja proponuje jak najbardziej łagodne. Jeden rok drugiemu nie równy , jak będzie wziątek to każda zdrowa rodzina , w miarę silna za opiekę nam podziękuje.Polecam matki na bazie sklenara tylko moim zdaniem naturalnie unasiennione. Co do fachowości Marcina to jest ona bezapelacyjna :690:
pozdrawiam telok

Awatar użytkownika
d@niel_25
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: d@niel_25 »

"wiem ,że nic nie wiem" Arystoteles ,ale niech powie co chce od rasy ,którą będzie miał bo można mieć nawet afrykańska tylko ,że sobie może nie poradzić... zbyt małe pożytki,późne wczesne...

Marcin "Scio me nihil scire" to dewiza Sokratesa więc zwróć uwagę na to co piszesz bo tu dysleksja czy dysortografia cię nie usprawiedliwia!!!!!!!!!! Co będzie jak pójdziesz na salony??

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

dlaczego ty nie weźmież heglizm--teza-anty -teza tworzy -synteza każda prawda zabiera fałsz

[ Dodano: 2009-12-12, 18:46 ]
Fred1 pisze:dlaczego ty nie weźmież heglizm--teza-anty -teza tworzy -synteza każda prawda zabiera fałsz
ja mam w rodzinie najnszcze wykształcenie a mam najwyższy autorytet

birkut

myślałem że jestem na forum pszczelarzy -okazuje sie ze to forum idiotów wiec zegnajcie jak sie mi będzie nudzic to się po jajach poskrobie ale tutaj juz napewno nie zajże

i wywalam z ulubionych

123
Stukacz
Stukacz

Post autor: 123 »

Fred1 pisze: ja mam w rodzinie najnszcze wykształcenie a mam najwyższy autorytet
Jeden też twierdził że jest najmądrzejszy we wsi jak wszyscy wyjadą

ODPOWIEDZ