Robienie wody z mózgu!

Moderator: krzysglo

Wiesiek W
Nieśmiały
Nieśmiały

Robienie wody z mózgu!

Post autor: Wiesiek W »

W ostatnim pszczelarstwie 01-2005 w artykule mgr inż. Stanisława Trzybińskiego pt.
"Trutówki w pasiece" przeczytałem

Jajeczka złożone przez trutówki są przez pszczoły zjadane lub wyrzucane z komórek.
Jednak z niektórych jajeczek powsatją trutnie. Ale może się zdarzyć, że z takiego
jajeczka zostanie wychowana robotnica lub nawet matka, ale jest to rzadkość u pszczół
ras europejskich.

A teraz mam pytanie :

Czy to prawda czy Redakcja publikując takie artykuły robi nam wodę z mózgu?

A może pan mgr inż. dokonał sensacyjnego odkrycia, że z niezapłodnionych jajeczek czasami (wprawdzie rzadko) wylęgają się robotnice, a nawet matka.

Czy w redakcji nikt nie sprawdza artykułów pod względem merytorycznym?

Wiesiek

avico

Robienie wody z mózgu? - niestety to prawda

Post autor: avico »

Wiesiek W pisze:W ostatnim pszczelarstwie 01-2005 w artykule mgr inż. Stanisława Trzybińskiego pt.
"Trutówki w pasiece" przeczytałem

Jajeczka złożone przez trutówki są przez pszczoły zjadane lub wyrzucane z komórek.
Jednak z niektórych jajeczek powsatją trutnie. Ale może się zdarzyć, że z takiego
jajeczka zostanie wychowana robotnica lub nawet matka, ale jest to rzadkość u pszczół
ras europejskich.

A teraz mam pytanie :

Czy to prawda czy Redakcja publikując takie artykuły robi nam wodę z mózgu?

A może pan mgr inż. dokonał sensacyjnego odkrycia, że z niezapłodnionych jajeczek czasami (wprawdzie rzadko) wylęgają się robotnice, a nawet matka.

Czy w redakcji nikt nie sprawdza artykułów pod względem merytorycznym?

Wiesiek

To niestety, a może na szczęście prawda. Prawda znana od dość dawna. Prof. Woyke w jej ujawnieniu też maczał palce. Nie zawsze tak się dzieje, ale jest to możliwe, że akurat pszczoły trafią na jajeczko, z którego wylegnie się matka. Przecież nie bez powodu zakładają na jajeczkach trutówek mateczniki. Matka taka ma połowę garnituru chromosomalnego i trudno ocenić jej zalety, jednak dzięki niej rodzina nie ulegnie zagładzie. U innych ras a nawet linii pszczół ta cecha bywa mocniej rozwinięta niż u naszych owadów.
Wcale to nie oznacza, że w każdym przypadku takie zjawisko ma miejsce. Częściej jest tak, że rodzina pozbawiona matki ginie. Za mało wiemy jeszcze na ten temat. Pewne jest jedynie to, że tak bywa, a informacja nie jest robieniem wody z mózgu.

Wiesiek W
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Wiesiek W »

Sprawdziłem! - biję się w pierś i wszystko odszczekuję. :cry:

[glow=red]Avico masz rację![/glow]
Przy okazji przepraszam redakcję

Wiesiek

avico

Winne są uproszczenia

Post autor: avico »

Wiesiek W pisze:Sprawdziłem! - biję się w pierś i wszystko odszczekuję. :cry:

[glow=red]Avico masz rację![/glow]
Przy okazji przepraszam redakcję

Wiesiek
To nie Twoja wina. Winne sa uproszczenia i skróty myślowe, które są nam wciskane do pamięci i zapominamy o innych mniej znaczących faktach. Na codzień bazujemy na stereotypach zapominając, że są wyjątki od reguły.

JozekN
Obserwator
Obserwator

Post autor: JozekN »

W Pszczelarstwie nr. 10 artykuł pt. Łysoniowa fabryka autorstwa Jacka Jaronia autor mówi że twardość korpusów styropianowych jest wynikiem kompromisu pomiędzy wytrzymałością a ich izolacyjnością. Jak to się ma do deklaracji producentów styropianu budowlanego że opór cieplny rośnie (a nie maleje)wraz ze wzrostem gęstości styropianu.

Zaleszczotek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: Zaleszczotek »

JozekN pisze:W Pszczelarstwie nr. 10 artykuł pt. Łysoniowa fabryka autorstwa Jacka Jaronia autor mówi że twardość korpusów styropianowych jest wynikiem kompromisu pomiędzy wytrzymałością a ich izolacyjnością. Jak to się ma do deklaracji producentów styropianu budowlanego że opór cieplny rośnie (a nie maleje)wraz ze wzrostem gęstości styropianu.
Nie jestem autorem, ale wyobraźiłem sobie, że jak sie sprasuje styropian to jego opór cieplny zmaleje ale wytrzymałość na zgniatanie wzrośnie.
W tym samym czasie kiedy oni posiadają technologie, bomby i nienawiść - pszczoły trzymają listę ofiar.

Majówka
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: Majówka »

Problem jest złożony i nie można wydawać opinii jakiejkolwiek jak nie rozpoznało się techologii materiału do końca. Na tm też polegają błędy ludzkości. Niedokończonych badaczy razem z ich niedokończonymi technologiami a mimio to wprowadzanymi na rynek produktami z powodu Kasy.
Styropian lekki jest gorszym izolatorem od twardego ponieważ może w siebie wciągnąć znaczną ilość wody między wiązania, - widocznymi kuleczkami które są słabe i tam absorbowana jest woda. Może tak być że wogóle nie będzie miał właściwoaści izolacyjnych. Użyj styropianu jako pływaka lub pozostawa nadłuższy szas zatopinego w wodzie. Przeciwiaństwem jest poliuretan mięki z amkniętymi komarami którego wchłanialność ocenia się na 0,5 %. Poliuretan twardy ma gorsze właściwości izolacyjne ponieważ mimo że nie wchłania wilgoci to komory powietrzne /Izolacyjne/ są zbyt małe.
Styropian twardy mniej będzie absorbował wody, ale i trudniej będzie ją odprowadzał.
POZDRAWIAM.
JMM

ODPOWIEDZ