Rozbudowa forum tak, ale przy udziale użytkowników

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
Druid
Nieśmiały
Nieśmiały

Rozbudowa forum tak, ale przy udziale użytkowników

Post autor: Druid »

Ostatnimi czasy ruch na forum zrobił się przeogromny. Nawet w Redakcji była dyskusja co należy zrobić, aby forum usprawnić. Niektórzy użytkownicy z sensem podawali propozycje realne i czasem bez sensu nierealne do wykonania. Warto jednak coś zrobić. Tylko jak? Mam propozycję, aby użytkownicy sami dali propozycje, jednak nie w stylu: założyć nowy wątek, itp. Jeżeli ma być nowy wątek, to dlaczego i gdzie go umieścić. Czy jako zupełnie nowy i odrębny, czy podpiąć go pod już istniejący w roli podrozdziału.
Rozumiem też dlaczego Admin tak bronił się przed rozbudową forum. On sam nie mógłby robić niczego innego, tylko obsługiwać forum. Jak zatem zapanować nad silnie rozwiniętym forum unikając moderatorów? Tu mają pole do popisu sami użytkownicy.
Powiem więcej – Naczelna też jest zdania, że forum jest dla użytkowników i należy ich oczekiwania spełniać w miarę możliwości. Skoro możliwości istnieją, to niech się stanie wola użytkowników. Tylko oni sami powinni zaangażować się i wskazać czego oczekują.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: Rozbudowa forum tak, ale przy udziale użytkowników

Post autor: henrmiko »

Druid pisze:Ostatnimi czasy ruch na forum zrobił się przeogromny. Nawet w Redakcji była dyskusja co należy zrobić, aby forum usprawnić. Niektórzy użytkownicy z sensem podawali propozycje realne i czasem bez sensu nierealne do wykonania. Warto jednak coś zrobić. Tylko jak? Mam propozycję, aby użytkownicy sami dali propozycje, jednak nie w stylu: założyć nowy wątek, itp. Jeżeli ma być nowy wątek, to dlaczego i gdzie go umieścić. Czy jako zupełnie nowy i odrębny, czy podpiąć go pod już istniejący w roli podrozdziału.
Rozumiem też dlaczego Admin tak bronił się przed rozbudową forum. On sam nie mógłby robić niczego innego, tylko obsługiwać forum. Jak zatem zapanować nad silnie rozwiniętym forum unikając moderatorów? Tu mają pole do popisu sami użytkownicy.
Powiem więcej – Naczelna też jest zdania, że forum jest dla użytkowników i należy ich oczekiwania spełniać w miarę możliwości. Skoro możliwości istnieją, to niech się stanie wola użytkowników. Tylko oni sami powinni zaangażować się i wskazać czego oczekują.
Czy Kolega pisze w imieniu Pani Redaktor czy tylko wypowiada swoje zdanie?
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Awatar użytkownika
Druid
Nieśmiały
Nieśmiały

P. Redaktor nie upoważniła mnie do przekazywania Jej stanowiska. Z mojego wcześniejszego wpisu nie wynika, że zostałem rzecznikiem Naczelnej. Jedynie relacjonowałem wydarzenia i to czym one mogą skutkować jeżeli weźmiemy się do roboty. Wiem, że Kolega wiele czasu poświęcił na korespondencję z Adminem. Tamten czas minął i nastał nowy - lepszy. Może wspólnymi siłami uczynimy coś dobrego.
Wbrew pozorom nie pisał Kol. na Berdyczów, bo jest reakcja. Admin sam nie może decydować o wszystkim, a Redaktor Naczelna ma ważniejsze zadania niż forum. Jednak nie lekceważy tematu, tylko zgodnie z zasadą, że są sprawy ważne i ważniejsze dała baczenie na problem. Fakt, że trochę to trwało, ale bez odpowiedniego przedziału czasu nie można wydać decyzji o forum.
Głęboko ufam, że idzie ku lepszemu. Sam mam kilka pomysłów.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Druid pisze:P. Redaktor nie upoważniła mnie do przekazywania Jej stanowiska. Z mojego wcześniejszego wpisu nie wynika, że zostałem rzecznikiem Naczelnej. Jedynie relacjonowałem wydarzenia i to czym one mogą skutkować jeżeli weźmiemy się do roboty. Wiem, że Kolega wiele czasu poświęcił na korespondencję z Adminem. Tamten czas minął i nastał nowy - lepszy. Może wspólnymi siłami uczynimy coś dobrego.
Wbrew pozorom nie pisał Kol. na Berdyczów, bo jest reakcja. Admin sam nie może decydować o wszystkim, a Redaktor Naczelna ma ważniejsze zadania niż forum. Jednak nie lekceważy tematu, tylko zgodnie z zasadą, że są sprawy ważne i ważniejsze dała baczenie na problem. Fakt, że trochę to trwało, ale bez odpowiedniego przedziału czasu nie można wydać decyzji o forum.
Głęboko ufam, że idzie ku lepszemu. Sam mam kilka pomysłów.
Z pierwszego Kolegi opisu wynikało, że Kolega uczestniczył w jakiejś dyskusji w gronie kompetentnych osób z redakcji, nie podając żadnych konkretów. Stąd to postawione moje pytanie. Jak do tej pory dyskusja się toczyła między mną kol. „avico” i Panem Administratorem, w wątku tematycznie związanym, „Uwagi na temat forum”. Jak Kolega widzi innych propozycji nie widać. Czytając Kolegi wypowiedź, też konkretów o które kolega apeluje, a o których by można było dyskutować, też nie widać. Tylko pisze Kolega, że sam ma kilka pomysłów. I na co z nimi czeka? Pani Redaktor, ani jej podwładni, jak do tej pory chyba nie napisali na tym forum żadnego wątku. Ja nie bardzo rozumiem Redakcję takiego Miesięcznika, zatrudniającego fachowców-żeby nie starali się pomóc forum, w jego „rozruszaniu”, które mogłoby być przykładem dla innych for. Największy zawód spotkał nas właśnie od strony Redakcji.

arobo
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: arobo »

Witam chociaż nie jestem aż bardzo aktywnym uczestnikiem forum ale lubie od czasu do czasu zabrac głos w jakimś temacie. Ale jak najbardziej potwierdzam zdanie kolegi powyżej o skromnym zaangażowaniu redakcji miesięcznika w forum , a tak w ogóle może za dużo by człowiek żadał ale naprzykład kiedy otrzymam pocztą miesiecznik moment i jest przeczytany chciałoby się coś więcej jeszcze w te zimowe dni poczytać i całkiem nie żle by sie stało gdyby sama strona miesiecznika była troche bogatsza.Może nie tylko w artykuły zawarte w danym numerze ale rodzaj dodatku do miesiecznika. A tak na marginesie mam pytanie do kolegów czy jest możliwość sięgnięcia za pomocą internetu do archiwalnych numerów ,,Pszczelarstwa,,.

Awatar użytkownika
Druid
Nieśmiały
Nieśmiały

Wedle mojej wiedzy był taki zamysł, aby zeskanować poszczególne roczniki "Pszczelarstwa" zaczynając od najstarszych. Jednak powstał problem - kto to zrobi? Redakcja do najbogatszych nie należy i mając do wyboru zapłatę za skanowanie lub zapłatę dla autorów wartościowych tekstów zawsze wybiera to drugie. Zawsze, coś za coś.
Kiedy porównamy merytoryczną jakość tekstów, ich aktualność i wiarygodność, to żadne inne krajowe pismo nie dorównuje "Pszczelarstwu".
Objętość pisma jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Można szybko i tanio wydać 100 stronicowe pismo składające się głównie z przedruków i tłumaczeń. Jednak jakość i aktualność wiedzy spadłaby na łeb, na szyję. Istniejące w „Pszczelarstwie” streszczenia z pasy zagranicznej konsultują nasi specjaliści i naukowcy. Przyjęta została zasada, że lepiej mniej, ale dobrze, pewnie i najnowsze wiadomości niż dużo i byle jak. Kolejny problem to autorzy. Pisać, jak i śpiewać każdy może, tylko nie każdy czyni to dobrze i w taki sposób, aby było czytane z zainteresowaniem. Redakcja przez swoją wysoką pozycję, rzetelność, honoraria autorskie wypłacane w terminie pozyskała najlepszych autorów i nadal ich poszukuje.

Zaangażowanie Redakcji w forum – to chyba małe nieporozumienie.
Przecież forum nie jest dla Redakcji, tylko dla wszystkich, którzy chcą tam uczestniczyć. Na samej górze strony forum tkwi napis:

Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę.

Jeżeli użytkownicy chcą, to będą pisać, nie – to nie. Redakcja sprawuje jedynie właścicielski nadzór, aby prawo i zasady współżycia społecznego nie były naruszane.

Odnośnie strony www można swoje uwagi i propozycje kierować do Redakcji. Każda uwaga jest cenne, ale nie zawsze możliwa do realizacji w danej chwili, choć zawsze jest brana pod uwagę.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Druid pisze: Zaangażowanie Redakcji w forum – to chyba małe nieporozumienie.
Przecież forum nie jest dla Redakcji, tylko dla wszystkich, którzy chcą tam uczestniczyć. Na samej górze strony forum tkwi napis:
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę.
Jeżeli użytkownicy chcą, to będą pisać, nie – to nie. Redakcja sprawuje jedynie właścicielski nadzór, aby prawo i zasady współżycia społecznego nie były naruszane.
Odnośnie strony www można swoje uwagi i propozycje kierować do Redakcji. Każda uwaga jest cenne, ale nie zawsze możliwa do realizacji w danej chwili, choć zawsze jest brana pod uwagę.
Kolego „Druid”!
Mnie nie chodzi o angażowaniu się Miesięcznika do tego stopnia żeby przejąć rolę cenzora, wręcz odwrotnie. Występowanie na łamach tego forum ludzi takich jak: Pani Naczelna lub jej pracowników, którzy zabrali by głos na interesujące pszczelarzy sprawy i to na bieżąco, na pewno wzbogaciłoby to forum, ale wydaje mnie się, że i Miesięcznikowi dodałoby splendoru. Ponadto są sprawy bardzo pilne, wymagające pilnego powiadomienia pszczelarzy, wyjaśnienia im trudnych przepisów prawnych, które powinien moim zdaniem robić PZP – ale tego nie robi. Tą funkcję może przejąć właśnie sprawnie działające, silne FORUM PSZCZELKARSKIE, z którym liczyliby się podejmujący nieraz kontrowersyjne decyzje, a za jego pośrednictwem na bieżąco komentowane i mogłyby być wyjaśniane. Przy tak dużej ilości małych for nie jest możliwe, aby decydenci przeglądali je wszystkie i udzielali wyjaśnień na każdym z nich. Tylko jedno silne Forum daje taką możliwość. .
Ja nie bardzo rozumiem Redakcję takiego Miesięcznika, zatrudniającego fachowców-żeby nie starali się pomóc forum, w jego „rozruszaniu”, które mogłoby być przykładem dla innych for, a zarazem wielką reklamą dobrej pracy na rzecz pszczelarstwa a szczególnie drobnych ale bardzo licznej rzeszy pszczelarzy, właśnie jego prenumeratorów.
Ja mam nadzieję, że jeżeli nie to, to znajdzie się inne, które taką funkcję przejmie, chociaż wierzę, że tym właśnie miejscem będzie to właśnie forum. Do tego wszystkich, którzy swoim zaangażowaniem mogą pomóc bardzo zachęcam .

Awatar użytkownika
Druid
Nieśmiały
Nieśmiały

Mnie nie chodzi o angażowaniu się Miesięcznika do tego stopnia żeby przejąć rolę cenzora, wręcz odwrotnie. Występowanie na łamach tego forum ludzi takich jak: Pani Naczelna lub jej pracowników, którzy zabrali by głos na interesujące pszczelarzy sprawy i to na bieżąco, na pewno wzbogaciłoby to forum, ale wydaje mnie się, że i Miesięcznikowi dodałoby splendoru.

„Pszczelarstwo” funkcjonuje w oparciu o reguły odmienne niż w innych redakcjach. Wynika to ze specyfiki tematu i ścisłej specjalizacji. Nie można osób piszących zatrudniać na etacie, bo nikt nie jest alfą i omegą. Redakcja zamawia teksty u specjalistów, często z własnej inicjatywy piszą pszczelarze. Wykorzystywani są specjaliści z różnych dziedzin, aby podawana wiedza była aktualna i wiarygodna. Pozostały zespół redakcyjny ma tak wiele pracy, a Naczelna w szczególności.
Forum jest nie dla redakcji, ale dla ogółu pszczelarzy. Tych, którzy czytają „Pszczelarstwo” i tych nie czytających.

Ponadto są sprawy bardzo pilne, wymagające pilnego powiadomienia pszczelarzy, wyjaśnienia im trudnych przepisów prawnych, które powinien moim zdaniem robić PZP – ale tego nie robi. Tą funkcję może przejąć właśnie sprawnie działające, silne FORUM PSZCZELKARSKIE, z którym liczyliby się podejmujący nieraz kontrowersyjne decyzje, a za jego pośrednictwem na bieżąco komentowane i mogłyby być wyjaśniane. Przy tak dużej ilości małych for nie jest możliwe, aby decydenci przeglądali je wszystkie i udzielali wyjaśnień na każdym z nich. Tylko jedno silne Forum daje taką możliwość.

Takie pilne sprawy były zamieszczane na forum. Przepisy i inne akty normatywne są umieszczane w papierowym wydaniu „Pszczelarstwa”. Ostatnio są nawet porady prawne. Czy to mało?
Redakcja nie może też zamieścić wszystkiego w Internecie, bo kto by wtedy kupował pismo.
Cóż, PZP nie wchodzi w zakres zainteresowania Redakcji, bo związek ma swoje pismo. Przedstawiciele „Pszczelarstwa” nie są zapraszani przez PZP na imprezy, zebrania czy spotkania związkowe i tym samym nie można miarodajnie zajmować stanowiska. Z drugiej strony „Pszczelarstwo” ma inne zadania statutowe niż relacje z odznaczeń, mszy, sztandarów, spotkań działaczy itp. Skoro wydawcą jest Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, to „Pszczelarstwo” zajmuje się wszystkim, co wiąże się z pszczołami za wyjątkiem związków, ich polityki itp.

Ja nie bardzo rozumiem Redakcję takiego Miesięcznika, zatrudniającego fachowców-żeby nie starali się pomóc forum, w jego „rozruszaniu”, które mogłoby być przykładem dla innych for, a zarazem wielką reklamą dobrej pracy na rzecz pszczelarstwa a szczególnie drobnych ale bardzo licznej rzeszy pszczelarzy, właśnie jego prenumeratorów.

Nie wiem, czy to mało 727 zarejestrowanych użytkowników forum, 2860 postów i 441 tematów. Mogłoby być więcej. Tylko nie zależy to od Redakcji, ale od użytkowników. Jednym może to forum się poszczycić, że większość informacji na nim zamieszczonych jest merytoryczna.

Ja mam nadzieję, że jeżeli nie to, to znajdzie się inne, które taką funkcję przejmie, chociaż wierzę, że tym właśnie miejscem będzie to właśnie forum. Do tego wszystkich, którzy swoim zaangażowaniem mogą pomóc bardzo zachęcam.

Też bym tego chciał, ale wiem, że skomputeryzowanych pszczelarzy jest względnie stabilna liczba i nie ma co liczyć na jej gwałtowne zwiększenie. Dlatego też jest w miarę stabilny podział na użytkowników poszczególnych for. Każde forum ma swoje zalety i wady, a przejmie użytkowników od konkurencji wtedy, kiedy samo będzie bardziej im przyjazne. Forum „Pszczelarstwa” liczy na swoich czytelników, sympatyków i ludzi światłych, którzy mają coś do powiedzenia, a w przypadku braku weny, chętnie przeczytają co inni piszą.
Aby forum było jeszcze lepsze, można wspólnie zająć się jego rozwojem.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Druid pisze:
Nie wiem, czy to mało 727 zarejestrowanych użytkowników forum, 2860 postów i 441 tematów. Mogłoby być więcej. Tylko nie zależy to od Redakcji, ale od użytkowników. Jednym może to forum się poszczycić, że większość informacji na nim zamieszczonych jest merytoryczna. .

Szanowny Kolego "Druid"
W takim razie pozostaje mi tylko pogratulować Koledze tego zadowolenia, wyrażonego w całym poscie, nie tylko w tym małym fragmencie.

oro54
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: oro54 »

Włączając się do dyskusji na temat większego zaangażowania się przedstawiciela lub przedstawicieli redacji z przykrością muszę się zgodzić z kolegą >henrmiko<. Nie chodzi nawet o przedrukowywanie Pszczelarstwa w całości na tym forum, bo nie w tym rzecz. Sądzę, że dobrym rozwiązaniem, zwiększającym zainteresowanie internautów Pszczelarstwem, byłyby tzw. zajawki (jak mówi młodzież) zamieszczanych artykułów, czy opisywanych problemów z krótkim komentarzem o sprawach na które Redakcja chce zwrócić uwagę, lub są wg Niej godne uwagi.
Inna sprawa, że nie przeceniajmy roli forów internetowych w rozpowszechnianiu wiadomości dotyczących pszczelarstwa. Utrzymuję kontakty z kilkudziesiącioma pszczelarzami, z nich komputerami posługuje się (z tego co wiem) siedem osób, a po internecie buszują tylko trzy osoby. Taka jest rzeczywistość. Dla przytłaczającej większości podstawowym źródłem wiedzy są nadal tylko pisma pszczelarskie, szkolenia prowadzone przez Koła oraz wymiana poglądów między poszczególnymi pszczelarzami.
Z poważaniem oro54

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Administrator

Post autor: Administrator »

oro54 pisze:Dla przytłaczającej większości podstawowym źródłem wiedzy są (...) oraz wymiana poglądów między poszczególnymi pszczelarzami.
Proszę nie zapominać jaka jest rola forum.

Pozdrawiam

Michał

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

oro54 pisze:Włączając się do dyskusji na temat większego zaangażowania się przedstawiciela lub przedstawicieli redacji z przykrością muszę się zgodzić z kolegą >henrmiko<. Nie chodzi nawet o przedrukowywanie Pszczelarstwa w całości na tym forum, bo nie w tym rzecz. Sądzę, że dobrym rozwiązaniem, zwiększającym zainteresowanie internautów Pszczelarstwem, byłyby tzw. zajawki (jak mówi młodzież) zamieszczanych artykułów, czy opisywanych problemów z krótkim komentarzem o sprawach na które Redakcja chce zwrócić uwagę, lub są wg Niej godne uwagi.
Inna sprawa, że nie przeceniajmy roli forów internetowych w rozpowszechnianiu wiadomości dotyczących pszczelarstwa. Utrzymuję kontakty z kilkudziesiącioma pszczelarzami, z nich komputerami posługuje się (z tego co wiem) siedem osób, a po internecie buszują tylko trzy osoby. Taka jest rzeczywistość. Dla przytłaczającej większości podstawowym źródłem wiedzy są nadal tylko pisma pszczelarskie, szkolenia prowadzone przez Koła oraz wymiana poglądów między poszczególnymi pszczelarzami.
Z poważaniem oro54
Kolego Oro54!
Dlatego należy robić wszystko co jest możliwe aby to zmienić. Forum prawdziwie pszczelarskie może być miejscem merytorycznych dyskusji między pszczelarzami a to może być inspiracją przy wyborze opisywanych aktualnie tematów, dla kierownictwa czasopism o tematyce pszczelarskiej. Mam nadzieję , że tym forum = będzie to nasze właśnie forum. Twierdzę tak dlatego, że Miesięcznik Pszczelarstwo jest czasopismem z tradycjami i ma już swoich czytelników, którzy nie przestając być czytelnikami, staną się także uczestnikami tego forum. Teraz zależy tylko od szybkiej decyzji Pani Redaktor i Pana Administratora polegającej na zmianie szaty FORUM umożliwiającej w efekcie szybkie odszukanie tematu, w sposób prosty i dla każdego jasny, czyli stania się bardziej przyjaznym, który użytkownik w danym momencie poszukuje i od nas samych, czy będziemy aktywnie uczestniczyć w tych dyskusjach. Mam nadzieję, że po Świętach jak przyprószy śniegiem, zacznie sie ubogacać tematami także i to nasze forum. Dużo nadziei pokładam w Koledze Avico, który może dla większości z nas być autorytetem pszczelarskim. Kończąc życzę czytającym to forum miłego spędzenia reszty dni Świątecznych, nie tylko czytając fora .

Zablokowany