Archiwum "Pszczelarstwa"

Moderator: krzysglo

Zy_ga
Obserwator
Obserwator

Archiwum "Pszczelarstwa"

Post autor: Zy_ga »

Jak co roku o tej porze w czasie długich wieczorów u mnie powtarza się ten sam rytuał .Sięgam mianowicie do najwyższej półki, ściągam stos starych numerów Pszczelarstwa i po raz kolejny wertuję zawartą w nich wiedzę. I wszystko byłoby fajne gdyby nie dobre serce mojego Dziadka, który jak mniemam chętnie tą wiedzą dzielił się i z innymi pszczelarzami. Oni zaś tą wiedzę tak zawzięcie wchłaniali że i śladu po niektórych numerach nie pozostało. Stąd i mój tutaj apel i prośba zarazem. O stworzenie ARCHIWUM PSZCZELARSTWA. Oczywiście takie z prawdziwego zdarzenia zawierać musiałoby wszystkie wydane dotychczas roczniki i numery. Ma się rozumieć z odpowiednim okresem karencji. Dla mnie te 10 lat w zupełności powinno wystarczyć. Już mi się marzy skopiowanie tych kilku brakujących numerów. Jeśli ze strony Redakcji takowe zapewnienie otrzymam, a to i już macie we mnie dozgonnego ........... .
Pozdrawiam wszystkich bez wyjątku.

Przemura
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Przemura »

Zy-Ga genialny pomysl.Ja jestem jak najbardziej za.Tym bardziej,ze moja przygoda z Pszczelarstwem nie jest za dluga i bardzo chetnie bym zobaczyl co pisano kiedys...Moze kiedys w zime przejade sie do Rawiczowa i pozycze kilka kg Pszczelarstwa....a moze Archiwum -..wiem,ze dyuzo wymagam,ale czy to nie jest rozwiazanie...?
pozdrawiam
Przemek

Awatar użytkownika
Raghu
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Raghu »

Przemura pisze:Zy-Ga genialny pomysl.
a moze Archiwum -..

Doskonałością by było od samego początku ukazywania się (1950r) Może stopniowa realizacja jest możliwa.

Dobrze Ci życzący Raghu

Jasiek

Archiwum "Pszczelarstwa"

Post autor: Jasiek »

Miesięcznik "Pszczelarstwo" prenumeruję od 1986 roku. Każdy rocznik mam wpięty do osobnej teczki. Jak pożyczam komuś jakiś numer to wpinam w to miejsce karteczę z nazwiskiem.
Archiwum zawartości artykułów zrobiłem sobie kilka lat temu. Każdy ostatni numer rocznika zawiera spis zawartości uporządkowany tematycznie. Każdy artykuł zawiera informację na jakiej stronie i w którym numerze się znajduje. Wykonałem sobie ksero tego spisu na formacie A3, wpiąłem do teczki i mam bardzo funkcjonalne archiwum. Jak mnie interesuje temat to sięgam na półkę do archiwum (obecnie liczy 18 stron), co pozwala szybką lokalizację wybranych artykułów.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Raghu
Nieśmiały
Nieśmiały

Re: Archiwum "Pszczelarstwa"

Jasiek pisze:Miesięcznik "Pszczelarstwo" prenumeruję od 1986 roku. m.
Mam od 80 roku, więc bardzo by mi się przydało takie archiwum. Czy jest jakaś szansa, abyś mi je przesłał?

Dobrze Ci życzący Raghu

Jasiek

Archiwum

Post autor: Jasiek »

Ryszardzie, chyba niezbyt klarownie napisałem ten post więc powtórzę dokładniej.
Każdy ostatni numer z roku miesięcznika "Pszczelarstwo" zawiera na ostatniej stronie tematyczny spis treści artykułów z całego roku czyli z wszystkich numerów jakie się ukazały w ciągu roku. Ja te spisy skopiowałem, wpiąłem do teczki i to jest moje archiwum.
Jeśli masz te numery to możesz sam zrobić ksero tych stron. Gdybyś miał jednak inne problemy, to oczywiście jestem gotów wysłać Ci te wykazy.
Pozdrawiam.
Jasiek

Awatar użytkownika
Raghu
Nieśmiały
Nieśmiały

Miałem inne wyobrażenie. Ja zacząłem takie archiwum, np., pod hasłem nawłoć wypisuję rocznik, numer i stronę na której jest o nawłoci. W taki sposób bardzo łatwo jest odnaleźć dane zagadnienie we wszystkich numerach Pszczelarstwa i innych czasopismach, czy książkach, które posiadam. To co Ty zrobiłeś, również jest dużym ułatwieniem. Na teraz miałbym prośbę. Czy mógłbyś znaleźć, gdzie są artykuły na temat żył wodnych? Był jeden post na ten temat i chciałem przekazać tę informację.

Dobrze Ci życzący Raghu

Wiesiek W
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Wiesiek W »

Czy osoby prowadzące stronę miesięcznika Pszczelarstwo już zrezygnowały archiwum?
Przysiągłbym że był link do archiwum (w budowie), a teraz ani śladu

Wiesiek

Awatar użytkownika
Bogand
Stukacz
Stukacz

Post autor: Bogand »

"Raghu" między innymi napisał > Na teraz miałbym prośbę. Czy mógłbyś znaleźć, gdzie są artykuły na temat żył wodnych? Był jeden post na ten temat i chciałem przekazać tę informację. <
Nie wiem czy moja odpowiedź cię zadowoli, bo przeglądając stare numery Pszczelarstwa w Nr 10 z 1986 r trafiłem na artkuł pod tytułem "Próba określenia wpływu cieków wodnych na rozwój rodzin pszczelich". Autor tego artykułu dr Andrzej Pidek opisuje doświadczenie przeprowadzone w pasiece Zakładu Doświadczalnego w Nowym Dworze, gdzie dwóch radiestetów różnymi metodami określiło cieki wodne i stopień napromieniowania. Z tego artykułu wynika, że w rodzinach ustawionych na miejscach mniej napromieniowanych przyrost siły rodzin między początkiem maja i początkiem czerwca był nieco wyzszy niż u rodzin ustawionych w miejscach dobrze napromieniowanych, jednak istotnych różnic nie stwierdzono. Autor tłumaczy też, że nie ma prostej metody wyznaczania cieków wodnych bo oceny radiestetów były rozbieżne i stąd nie zauważono wpływu wyznaczonych przez nich cieków wodnych na rozwój rodzin pszczelich.
Ja osobiście nie wierzę we wpływ miejsca ustawienia ula na rozwój rodziny, każde miejsce w mojej pasiece jest dobre, a wyniki zależą od jakości matki i stanu pogody.

Awatar użytkownika
Raghu
Nieśmiały
Nieśmiały

<
Nie wiem czy moja odpowiedź cię zadowoli, bo przeglądając stare numery Pszczelarstwa w Nr 10 z 1986 r trafiłem na artkuł pod tytułem "Próba określenia wpływu cieków wodnych na rozwój rodzin pszczelich". >

Znalazłem na innym forum;
"Pozytywne działanie żył wodnych na rozwój i wydajność pszczół opisał w trzech numerach pszczelarstwa (11/1998, 12/1998, 1/1999) pszczelarz i różdżkarz pan Jacek Szymański po kilkunastoletnich obserwacjach.
Podaje linki do obejrzenia szkiców pana Szymańskiego gdzie i jak ustawiać ule:
http://www.freewebs.com/pszczola001/zyly_wodne.jpg
http://www.freewebs.com/pszczola001/zyly_wodne2.jpg
Dobrze Ci życzący Raghu

Zablokowany