Miesięcznik PSZCZELARSTWO

W listopadowym numerze PSZCZELARSTWA:

 • Miesięcznik PSZCZELARSTWO 11/2018Marek Pogorzelec - Rośliny wytwarzające pyłek szkodliwy dla pszczół

 • Krzysztof Gawłowski - Pszczelarstwo na ziemiach polskich w okresie międzywojennym. Część 5
  Część 5. poświęcona jest wzbogacaniu bazy pożytkowej dla pszczół oraz dyskutowanym w tamtym okresie tematom dotyczącym długości języczka u pszczół i możliwości korzystania przez nie z nektaru koniczyny czerwonej , a także powiększaniu komórek plastra (red.)

 • BEZ KOMENTARZA

 • Dr n. wet. Anna Gajda - Co pszczelarz powinien wiedzieć o zgnilcu europejskim (1)
  W pierwszej części artykułu o zgnilcu europejskim opisane są przyczyny choroby, jej objawy i opisy zgnilca europejskiego powikłanego obecnością innych bakterii (red.)

 • Dr hab. Krzysztof Olszewski, prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog - Meandry hodowli – pszczoła Buckfast (3)
  „(...) Eliminacja Buckfastów nie pomoże, jeżeli w dalszym ciągu tak wartko będzie przybywało rodzin pszczelich przy totalnej ignorancji zasad dobrej praktyki, które mówią, że wydajność miodowa nie jest wynikiem liczby rodzin utrzymywanych w pasiece, lecz dostosowania ich liczby do zasobów pożytkowych terenu. Zasoby te należy wycenić przed założeniem pasieki, uwzględniając przy tym pasieki sąsiednie. (...)" – fragment artykułu (red.)

 • Marek Lasocki, prawnik - Lokalizacja pasieki. Część 3
  „(...) Niestety, nie funkcjonują w naszym kraju żadne przepisy powszechnie obowiązujące, które precyzowałyby obowiązki pszczelarza w omawianym zakresie. Niektóre akta prawa miejscowego zawierają takie regulacje. Warto sprawdzić (chociażby przez Internet), jakie przepisy funkcjonują na terenie naszej gminy.(...)" – fragment artykułu (red.)

 • Mgr Dariusz Karwan - Warto pamiętać
  W tej części cyklu artykułów jest m.in. o warrozie i marketingu (red.)

 • Bartłomiej Maleta - O gospodarce bez węzy – praktycznie (2)
  „(...) Pszczoły przetrwały bez węzy przez miliony lat, nie potrzebowały i wciąż nie potrzebują tej (w mojej ocenie wątpliwej) 'pomocy' ze strony pszczelarzy. (...)" – fragment artykułu (red.)

 • Jacek Jaroń - Co dała izolacja matek?
  „Przypomnę obowiązującą w każdej pasiece zasadę: ' pszczele rodziny MUSZĄ być bardzo silne! Wszelkie inne nie mają prawa być w pasiece, a tym bardziej zimowane, bo jeśli słaba rodzina przeżyje do wiosny, to będzie wtedy jeszcze słabsza. (...)" – fragment artykułu (red.)

 • Wanda Różycka - Biesiada u „Sądeckiego Bartnika" (3)
  W tej części jest relacja z wykładów dr. hab. Pszczelnictwa dr. n. wet. Zbigniewa Lipińskiego oraz dr. hab. Zbigniewa Kołtowskiego i dr. hab. Pawła Chorbińskiego (red.)

 • Krystyna Judka - Doskonały lek z polskich łąk (2)
  W druga część poświęcona jest szczawiowym kulinariom (red.)

 • Piotr Szyszko - Zagraniczna prasówka
  „Zespół badaczy, w tym trzech absolwentów Uniwersytetu Arizony odkryło, że znacznie odmienna długość życia pszczół robotnic i matek wydaje się mieć powiązanie z faktem, że u pszczół robotnic oraz matek pszczelich jest inna flora bakteryjna. (...)" – fragment artykułu (red.)
 

BEZ KOMENTARZA

Apel logo

Więcej…
 

esadownictwo

 

PRENUMERATA „PSZCZELARSTWA"
na 2019 rok

Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, że:

 • w LISTOPADZIE bieżącego roku we wszystkich urzędach pocztowych w Polsce, u listonoszy i przez Internet (wchodząc na adres: https://prenumerata.poczta-polska.pl) przyjmowane będą przedpłaty (8,60 zł za 1 egzemplarz) na prenumeratę „Pszczelarstwa" realizowaną od 1 stycznia 2019 roku.

 • w DOWOLNYM TERMINIE można zaprenumerować „Pszczelarstwo" w redakcji, wpłacając 8,80 zł za 1 egzemplarz (do ceny egzemplarza doliczony jest częściowy zwrot kosztów wysyłki) na rachunek bankowy wydawcy (Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa, nr 60 2030 0045 1110 0000 0029 9240).

 • Przy zamówieniach zbiorowych (od 15 egzemplarzy miesięcznie) udzielamy 20% rabatu od ceny 1 egz. (8,60 zł).

 • Dla prenumeratorów zagranicznych do ceny 1 egzemplarza czasopisma (8,60 zł) doliczany jest koszt wysyłki priorytetowej zależny od kraju przeznaczenia.

Redakcja

 

Rośliny wytwarzające pyłek szkodliwy dla pszczół

Na zakończenie przeglądu roślin, których pyłek stanowi źródło pożytku, przedstawię rośliny wytwarzające pyłek szkodliwy dla pszczół. Występowanie tych roślin w środowisku nie powinno niepokoić pszczelarzy, bowiem pszczoły potrafią dokonywać dobrych wyborów. Problemem mogą być natomiast duże skupiska (np. plantacje) tych roślin znajdujące się w pobliżu pasieki, przy jednoczesnym braku innych alternatywnych źródeł pożytku pyłkowego.

Do najbardziej rozpowszechnionych roślin, którym przypisuje się właściwości szkodliwe dla pszczół należy kasztanowiec zwyczajny. Warto zauważyć, że pszczoły dość chętnie zbierają pyłek z kasztanowca, ale zwykle bez negatywnych następstw(...)

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka