Miesięcznik PSZCZELARSTWO

W październikowym numerze PSZCZELARSTWA:

 • Miesięcznik PSZCZELARSTWO 10/2019Marek Pogorzelec - Rośliny miododajne w pszczelarskiej jesieni - część 4

 • Prof. Dr hab. Bogdan Kędzia, mgr farm. Elżbieta Hołderna-Kędzia - Leczenie chorób gruczołu krokowego za pomocą produktów pszczelich
  „(...) Do leczenia chorób gruczołu krokowego stosowane są z dobrym skutkiem produkty pszczele. W niniejszym opracowaniu zostały podane produkty oraz sposoby leczenia, które można prowadzić we własnym zakresie, głównie jako uzupełnienie ogólnie stosowanych terapii konwencjonalnych. Do takich produktów pszczelich zalicza się miód pszczeli, propolis, pyłek kwiatowy, pierzga, mleczko pszczele i osyp pszczół. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Bartłomiej Maleta - "Pszczelarstwo darwinistyczne", czyli perspektywa ewolucyjna w pszczelarstwie (4)"
  „Kolejne badania, na które powołuje się Seeley, ale tym razem przeprowadzone przez zespół profesor Marii Spivak z Uniwersytety of Minnesota, dotyczyły pozytywnego wpływu propolisu na zdrowie pszczół. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Inż. Józef Marek Majak - Ul modułowo-segmentowy (M-S). Część V
  W ostatniej części cyklu artykułów poświęconych ulowi M-S zawarta jest wiedza na temat m.in. karmienia pszczół w takich ulach, zagrożeniom podczas pracy z dwiema matkami, produkcji matek na większą skalę, zaniechania rojenia się (red.)

 • Albert Radwan - Odzew na apel
  „Apel redakcji „Pszczelarstwa" zawarty w styczniowym numerze „Pszczelarstwa"/2019 o zaangażowanie pszczelarzy w poprawę ilościowej i jakościowej bazy pożytkowej dla pszczół, w pełni pokrywa się z moim poglądem na ten temat. To bardzo cenna inicjatywa. Ponieważ mam na tym polu pewne doświadczenia, a aktualnie również nowe koncepcje, które w moim środowisku już w tym sezonie staram się zmaterializować, postanowiłem więc przedstawić je redakcji, celem ewentualnego rozpowszechnienia" - fragment artykułu (red.)

 • Marek Pogorzelec - Rośliny piękne i pożyteczne (1)
  „(...) Ogrodnicy wyhodowali odmiany roślin dobrze dostosowane do naszych warunków klimatycznych, zdrowo rosnące, obficie kwitnące lub mające nietypowe, ciekawe liście lub atrakcyjny pokrój. Jednak nie wszystkie ładne rośliny dostarczają pożytku dla pszczół. Spróbuję zaproponować coś zamiast nich. Rośliny, o których wspomnę w artykule, są popularne w uprawie, dlatego posługuję się tylko ich polską nazwą. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Jacek Jaroń - „Pszczelarska bajka: 'u mnie nie ma warrozy'
  „(...) Najczęściej o braku warrozy zapewniają pełni naiwnej wiary rozmaici eksperymentatorzy-chałupnicy stosujący 'cudowne' mikstury lub dodający 'cóś' do podkurzacza i to wo 'cóś' wybiło im warrozę. Wiosna w następnym roku weryfikuje zdrowotny stan pszczół w ich pasiekach, kiedy zamiast pierwszego przeglądu dokonują pierwszego oczyszczenia uli po spadłych pszczołach. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Krzysztof Gawłowski - Pszczelarstwo na ziemiach polskich w okresie międzywojennym. Część 14
  Artykuł jest kontynuacją artykułu o szkolnictwie i edukacji pszczelarskiej w omawianym okresie (red.)

 • Adriana Mirecka - Relacja z 28. „Biesiady u Bartnika" (1)
  „Pierwsza impreza pszczelarska w Stróżach odbyła się dokładnie 28 lat temu. Wpisała się ona do historii Gospodarstwa pasiecznego „Sądecki Bartnik". (...) Od tamtego czasu „Biesiada u Bartnika" stała się tradycją i pszczelarze ochoczo przybywają do nas rok w rok.Te wyjątkowe dni, przypadające na pierwszy weekend lipca, organizowane są z myślą o nich. Z biegiem lat podążamy za ich potrzebami, których przybywa, bo pszczelarze chcą być przecież coraz lepsi.(...)" - fragment artykułu (red.)

 • Piotr Szyszko - Zagraniczna prasówka
  W tej części „Zagranicznej prasówki" jest o kanadyjskich kłopotach związanych z następstwem stosowania środków chemicznej ochrony roślin (red.)

 • Mgr Stanisław Janków - Topiarka słoneczna dla każdego (1)
  "(...) W tym artykule przekażę Czytelnikom 'Pszczelarstwa' uzupełnioną wiedzę o budowie 5-ściennej topiarki słonecznej na podstawie jej praktycznego wykorzystania i oceny przez pszczelarzy praktyków. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Igor Pawłyk - „Październik 2019. Apidomek"
  W artykule autor zawarł bardzo istotne uwagi, które powinno się uwzględnić przy budowie apidomku (red.)

 • Dr Dariusz Karwan - Dziesięć najczęściej popełnianych błędów przed zimowlą
  „(...) Zdarza się, że pasieki liczące po sto i więcej rodzin pszczelich tracą 2-30% rodzin. Zazwyczaj w takich sytuacjach nie należy doszukiwać się jednej przyczyny, ale niestety całego ciągu zdarzeń, które doprowadziły do osypania się rodzin. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Krystyna Judka - Sosna zwyczajna - nadzwyczajna (2)
  W tej części, poświęconej sośnie zwyczajnej, dowiedzieć się można, jak przygotować sosnersy, sosnowy miodek czy marmoladę sosnową (red.)
 

Rośliny miododajne pszczelarskiej jesieni – część 4

W tym numerze „Pszczelarstwa" przedstawiam kolejne rośliny kwitnące w sierpniu i we wrześniu. Wszystkie są bardzo chętnie oblatywane przez pszczoły, interesujące się nawet rosnącymi w odosobnieniu pojedynczymi roślinami tych gatunków. Dwurząd wąskolistny jest zadomowioną w naszym środowisku rośliną obcego pochodzenia. Pozostałe gatunki roślin prezentowane w artykule są rodzime. Ożota zwyczajna i czarcikęsik Kluka są roślinami chronionymi.

Ze względu na walory ozdobne odmiana ożoty zwyczajnej oferowana jest przez szkółkarzy. Rośnie ona dobrze w pełnym słońcu, na ubogim, piaszczystym podłożu. Wierzbownica nadrzeczna jest rośliną rzadko spotykaną w naturze. Rośnie zwykle na stanowiskach (...)

Więcej…
 

esadownictwo

 

PRENUMERATA „PSZCZELARSTWA"
na 2020 rok

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że przedpłat na prenumeratę „Pszczelarstwa" realizowaną przez Pocztę Polską można dokonać:

 • w ustalonych terminach (listopad, luty, maj, sierpień) w każdym urzędzie pocztowym, u listonosza oraz przez Internet (http://prenumerata.poczta-polska.pl)

  W LISTOPADZIE BIEŻĄCEGO ROKU PRZYJMOWANA BĘDZIE PRZEDPŁATA NA CAŁY ROK 2020, I PÓŁROCZE i PIERWSZY KWARTAŁ/2020. Koszt 1 egzemplarza w prenumeracie pocztowej na 2020 rok wynosi 9,00 zł; na cały rok 2020 – 108 zł; I półrocze – 54 zł, I kwartał – 27 zł.

 • W dowolnym terminie możliwa jest opłata prenumeraty w redakcji (Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa, nr rachunku bankowego: 60 2030 0045 1110 0000 0029 9240). Egzemplarze zamówione w redakcji wysyłane są w kopertach. Do ceny 1 egzemplarza doliczany jest częściowy zwrot kosztów wysyłki (3 zł) i dlatego za cały 2020 rok należy wpłacić 144 zł, za 1/2 roku – 72 zł, za kwartał – 36 zł.
  PRZY ZAMÓWIENIACH ZBIOROWYCH (od 15 egzemplarzy danego numeru „Pszczelarstwa"/2020) udzielamy 20% rabatu od ceny 1 egzemplarza (9 zł).
  DLA PRENUMERATORÓW SPOZA POLSKI do ceny 1 egzemplarza (9 zł) doliczany jest koszt wysyłki priorytetowej do kraju docelowego.

 • DYSPONUJEMY JESZCZE EGZEMPLARZAMI OD STYCZNIOWEGO NUMERU 2019 ROKU. Osoby zainteresowane proszone są o wpłacenie po 8,80 zł za jeden egzemplarz na konto Pszczelniczego Towarzystwa Naukowego (60 2030 0045 1110 0000 0029 9240).

 

Redakcja

 

Rośliny miododajne pszczelarskiej jesieni – część 3

Niektóre byliny, zaliczane do cennych roślin miododajnych, mogą zakwitnąć już w pierwszym roku życia. Dzieje się to w nietypowym dla gatunku okresie, pod koniec kalendarzowego lata. Do tej grupy roślin należy trędownik bulwiasty, szałwia omszona i werbena krzaczasta.

Wrześniowe kwitnienie niektórych roślin miododajnych może być następstwem koszenia łąk lub pól porośniętych roślinami pastewnymi, np. koniczyną łąkową. Kwiaty z drugiego odrostu tej rośliny mają łatwiej dostępny nektar. Skoszenie murawy, na której rośnie (...)

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka