Miesięcznik PSZCZELARSTWO

PRENUMERATA „PSZCZELARSTWA"
na 2019 rok

Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, że:

 • w SIERPNIU we wszystkich urzędach pocztowych w Polsce, u listonoszy i przez Internet (http://prenumerata.poczta-polska.pl) przyjmowane będą przedpłaty (8,60 zł za 1 egzemplarz) na prenumeratę realizowaną od 1 października 2019 roku.

 • w DOWOLNYM TERMINIE można zaprenumerować „Pszczelarstwo" w redakcji, wpłacając 8,80 zł za 1 egzemplarz (do ceny egzemplarza doliczony jest częściowy zwrot kosztów wysyłki) na rachunek bankowy wydawcy (Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa, nr 60 2030 0045 1110 0000 0029 9240). Przy zamówieniach zbiorowych (od 15 egzemplarzy miesięcznie) udzielamy 20% rabatu od ceny 1 egz. (8,60 zł). Dla prenumeratorów zagranicznych do ceny 1 egzemplarza czasopisma (8,60 zł) doliczany jest koszt wysyłki priorytetowej zależny od kraju przeznaczenia.

Osoby zainteresowane kupnem „Pszczelarstwa"/2019 od numeru styczniowego proszone są o wpłatę po 8,80 zł (za jeden egzemplarz) na konto Pszczelniczego Towarzystwa Naukowego (60 2030 0045 1110 0000 0029 9240).

Redakcja

 

W sierpniowym numerze PSZCZELARSTWA:

 • Miesięcznik PSZCZELARSTWO 08/2019Marek Pogorzelec - Rośliny miododajne pszczelarskiej jesieni - część 2
 • Dr inż. Dariusz Gerula - Różnorodność pszczoły miodnej, stan i zagrożenia
  „W Polsce występowały pierwotnie tylko dwa podgatunki pszczół: środkowoeuropejskie dominujące na przeważającej części obszaru i kraińskie, które przedostały się z południa Europy przez Bramę Morawską na południowy Śląsk i Małopolskę. Obce rasy pszczół zaczęto sprowadzać w połowie XIX wieku. Na początku były to pszczoły włoskie (ks. Jan Dzierżon), później - kraińskie, kaukaskie i cypryjskie. Po II wojnie światowej, wbrew zaleceniom Centralnej Komisji Hodowli Matek, import pszczół stał się tak masowy, że w niedługim czasie spowodował znaczne wyparcie rodzimych pszczół. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Wanda Różycka - 56. Naukowa Konferencja Pszczelarska (2)
  W drugiej części relacji z Konferencji jest m.in. O pozostałościach substancji zakazanych i leków przeciwbakteryjnych w miodzie w Unii Europejskiej, a także o biotechnicznej metodzie walki z pasożytem Varroa destructor u pszczoły miodnej przy zastosowaniu płyty „Mullerbrettes" (red.)

 • Bartłomiej Maleta - „'Pszczelarstwo darwinistyczne', czyli perspektywa ewolucyjna w pszczelarstwie (2)"
  „Wydaje się, że duża część środowiska pszczelarskiego uznała, że pszczole miodnej grozi, jako gatunkowi, zagłada, jeżeli nie pomożemy jej w starciu z dręczem pszczelim. (...) Profesor Seeley na problem spogląda inaczej - z pozycji naukowca, który od ponad 40 lat bada między innymi dziko żyjącą populację pszczół. Około 2000 roku w Stanach Zjednoczonych panowało przekonanie, że takie populacje przestały istnieć wraz z inwazją dręcza. W lecie 2002 roku profesor podjął więc próbę zweryfikowania tego twierdzenia. (...) - fragment artykułu (red.)

 • Adam Wilczyński - Dobry pomysł

 • Inż. Józef Marek Majak - Ul modułowo-segmentowy (M-S). Część III
  „W omawianym systemie ula modułowo-segmentowego (M-S) istnieje możliwość zestawienia elementów składowych, w sposób pozwalający na stworzenie pułapki na barciaka małego lub Varroa destructor. (...) - fragment artykułu (red.)

 • Krzysztof Gawłowski - Pszczelarstwo na ziemiach polskich w okresie międzywojennym. Część 12
  W artykule jest mowa o pasiekach doświadczalnych i punktach kontrolno-pomiarowych funkcjonujących w Polsce w okresie międzywojennym (red.)

 • Marek Pogorzelec - Czy miodu lipowego wystarczy dla każdego chętnego? (część 2)
  „Trudno oszacować liczbę nektarujących lip straconych dla pszczół w ciągu ostatnich 10 lat. Obserwując znikanie lip z poboczy dróg oraz z terenu miast, wiem, że skal jest ogromna. Młoda lipa rosnąca na stanowisku słonecznym zakwita po raz pierwszy zwykle w 15 roku życia, natomiast w zwartym drzewostanie - w wieku około 30 lat. (...) - fragment artykułu (red.)

 • Igor Pawłyk - Sierpień. Ostateczne przygotowanie do zimowli
  „(...) W ubiegłym roku postanowiłem przekonać się, jak w mojej pasiece sprawdzi się znana i opisana przez Jacka Jaronia metoda skandynawska, polegająca na przesiedlaniu przed zimowlą całej rodziny na węzę. Zdecydowałem się na ten eksperyment, w wyniku obserwacji kondycji moich pszczół w ostatnich latach. (...) - fragment artykułu (red.)

 • Tomasz Wosk - Pszczelarz stale chce się kształcić i rozwijać (1)
  Jest to pierwsza część wywiadu przeprowadzonego z dr hab. Zbigniewem Kołtowskim, prof. nadzw. IO, o tym, „dlaczego w pszczelarstwie tak ważna jest pasja, o największych problemach hodowców pszczół, a także o tym, czy bać się neonikotynoidów" - red.

 • Dr Dariusz Karwan - Wyposażenie techniczne pasieki oczami pszczelarza praktyka
  „Trudno sobie wyobrazić współczesne gospodarstwo pasieczne bez miodarki, odsklepiarki do plastrów, topiarki do wosku czy wagi pasiecznej, a w gospodarstwach wędrownych - bez lawet do przewozu uli. Zacznijmy jednak od podstawy naszych zakupów - miodarki do odwirowania miodu, bez której nawet najmniejsza pasieka nie mogłaby się obejść. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Jacek Jaroń - Pieniądz nie śmierdzi
  „Dowiadujemy się, że pszczół nie przybywa, a raczej odnotowuje się ubytki. Pastwiska pszczele ubożeją. Totalna chemizacja niszczy miododajne chwasty rosnące dawniej w symbiozie z roślinami uprawnymi. Polski naukowiec alarmuje, że odżywcza wartość pyłku zmniejsza się o około 30%. Obserwując pasieki, niezbyt często widzimy poławiacze pyłku. Tymczasem na wszelkich portalach aukcyjno-handlowych jest prawdziwy wysyp ofert dotyczących sprzedaży pierzgi. (...) - fragment artykułu (red.)

 • Prof. Dr hab. Bogdan Kędzia - Komentarz
  „Artykuł 'Pieniądz nie śmierdzi' dotyczy bardzo istotnego zagadnienia, a mianowicie wytwarzania sztucznego produktu, który określany jest jako pierzga. Jak słusznie podkreśla autor artykułu, pierzgą można nazwać tylko naturalny produkt wytwarzany przez pszczoły. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Krystyna Judka - Śnieżyczka i śnieżyca
  Artykuł zawiera wiedzę na temat roślin, a także przestrogę dotyczącą samodzielnego stosowania specyfików z nich przygotowanych (red.)
 

Zbigniew Krawczyk nie żyje
– wspaniały pszczelarz, założyciel Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych w Polsce.

Zbigniew Krawczyk 1939-2018Zbigniew Krawczyk urodził się w 1939 roku w miejscowości Niwki w powiecie zwoleńskim. Pszczelarzem był, można powiedzieć, od urodzenia, bowiem Jego matka prowadziła dość dużą, jak na owe czasy, pasiekę liczącą 50-60 rodzin w ulach warszawskich zwykłych. Pomagając mamie w prowadzeniu pasieki, uczył się chodzenia koło pszczół i pszczelarstwa, nabierając doświadczenia niezbędnego do samodzielnego jej prowadzenia. Od najmłodszych lat był bardzo zainteresowany pszczelarstwem, a jednocześnie ogromnie ciekawy poznania życia i biologii pszczół. Ta ciekawość powodowała, że jako kilkuletni chłopiec wymykał się często do sąsiada, który także miał pasiekę. W odróżnieniu jednak od rodzinnej pasieki, nowoczesnej jak na czasy powojenne, sąsiad trzymał swoje pszczoły w kłodach. Miał także dwie rodziny w barciach, co budziło szczególne zainteresowanie chłopca. Później, w dojrzałym wieku często wspominał, że osobiście znał bartników i nie mógł odżałować, że w porę nie zabezpieczył tych kłód, które mogłyby być wspaniałymi eksponatami muzealnymi.

Więcej…
 

Adam Wilczyński

Dobry pomysł

Zagłębiowskie Koło Pszczelarzy w Czeladzi prowadzi aktywną działalność w zakresie popularyzacji produktów pszczelich, np. miodu prosto z pasieki. Temu celowi służą plansze opracowane przez sekretarza zarządu Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, zaprezentowane w maju bieżącego roku w kawiarni Aruko w centrum Sosnowca, przy alei Zwycięstwa prowadzącej do Ratusza.

Wystawa budzi zdziwienie i zainteresowanie licznych smakoszy serwowanej w Aruko wyśmienitej kawy. Bywalcy kawiarni już pytają o miód prosto z zagłębiowskich pasiek. Chętni są również spotykać się z pszczelarzami.

Więcej…
 

Album słodszy od miodu

Milan Motyka - Słodkie życieCo kupić pod choinkę? Co wręczyć dostojnej osobie? Co dla zacnego jubilata, a nawet dla wnuków? To odwieczny dylemat przed Bożym Narodzeniem. Wtedy decydujemy, aby dać wnukom zabawkę i słodycze, jubilatowi – dyplom i jakiś zbędny przedmiot lub plastikowy puchar z tandetną pozłotką, może koniak, a co z paniami, to jeszcze większe wyzwanie.

Dla wszystkich proponuję piękny album „Słodkie życie" autorstwa Milana Motyki – czeskiego pszczelarza z wykształcenia i zamiłowania fotografa, z zawodu leśnika, którego losy zostały związane z polsko-czesko-słowackim pograniczem. Do wszystkich (...)

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 6
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka