Rok 2011

Konferencje w Turcji okiem patologa pszczół - czyli najnowsze doniesienia ze świata o stratach, chorobach i szkodnikach (część II)

KONFERENCJA EURBEE miała miejsce na Uniwersytecie Technicznym Środkowego Wschodu (METU University). Odbyła się 7-9 września 2010 roku pod kierownictwem dr Meral Kence. Podobnie jak na Konferencji Coloss pszczelarze oraz naukowcy przedstawili wiele interesujących prac z różnych dziedzin. Prezentacje pogrupowane były w bloki tematyczne oraz sesje posterowe trwające przez całą Konferencję. Zagadnienia dotyczące zdrowia pszczół podzielono na kilka grup: - szkodniki, patogeny i straty pszczół (skupienie nad warrozą i wirusami), - szkodniki, patogeny i straty pszczół (skupienie nad Nosema i wirusami), - monitoring, diagnostyka i patogeny, - efekty uboczne pestycydów na pszczoły. Nie sposób przytoczyć treści wszystkich prac, więc skupiam się na tych najbardziej istotnych z punktu widzenia strat rodzin pszczelich.

Więcej…
 

Skuteczność Apiwarolu AS w latach 1981-2009

Warroza wywołana przez Varroa destructor jest zaraźliwą chorobą pasożytniczą czerwiu zasklepionego, trutni i robotnic o charakterze enzootycznym. W Polsce choroba pojawiła się w 1980 roku i początkowo rozwijała się bardzo dynamicznie. W 1984 roku tylko 3 województwa były wolne od zarazy. Szybkość rozprzestrzeniania się warrozy oraz rozmiary notowanych strat były istotną przyczyną poszukiwania metod rozpoznawania i zapobiegania chorobie oraz koniecznością udostępnienia skutecznych leków i sposobów jej zwalczania. Pierwszą grupą środków leczniczych, które zastosowano do zwalczania warrozy były preparaty roślinne, jak kolendra, macierzanka, anyż, lebiodka pospolita i inne. Natomiast pierwszą substancją farmakologicznie czynną...

Więcej…
 

Konferencje w Turcji okiem patologa pszczół - czyli najnowsze doniesienia ze świata o stratach, chorobach i szkodnikach (część I)

W dniach 5-9 września ubiegłego roku odbyły się w Ankarze - stolicy Turcji - dwie konferencje, niezwykle ważne dla światowego pszczelarstwa. Zgromadziły one pszczelarzy oraz naukowców z całej Europy oraz kilku krajów innych kontynentów. Mowa tu o VI Konferencji Coloss oraz IV Konferencji EurBee.

KONFERENCJA COLOSS - odbyła się na Uniwersytecie Hacettepe w dniach 5 i 6 września 2010 roku dzięki uprzejmości oraz wielkiemu zaangażowaniu dr Asli Özkirim wraz z zespołem. Podczas tego spotkania przedstawiono wiele bardzo interesujących plakatów oraz prezentacji. Odbyły się również liczne spotkania grup roboczych (Working Groups) mające na celu usprawnienia funkcjonowania Coloss.

Więcej…
 

„Ten zakątek świata śmieje się do mnie najbardziej ze wszystkich” (Horacy)

Dla szkoły w Pszczelej Woli 1-3 października 2010 roku był czasem niezwykłym. W tych bowiem dniach Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli obchodził Jubileusz 65-lecia istnienia połączony z XII Zjazdem Absolwentów. Pierwszy dzwonek w Technikum Pszczelarskim zorganizowanym i prowadzonym przez Tadeusza Wawryna zabrzmiał 10 października 1945 roku. Od tego czasu Szkoła wykształciła ponad 3 tysiące pszczelarzy, a w ostatniej dekadzie także duże grono techników żywienia, licealistów i gimnazjalistów.

Więcej…
 

Odeszła od nas Profesor Halina Woyke - Przyjaciel i Naukowiec o wielkiej klasie

Rok 2010 zapisze się w annałach apidologii rokiem tragicznych żniw wśród najwybitniejszych, polskich naukowców-pszczelarzy. Po prof. prof. Leonie Bornusie i Bolesławie Jabłońskim, 7 grudnia 2010 roku odeszła od nas Pani Prof. dr hab. Halina Woyke, wybitna przedstawicielka nauk warzywniczych i pszczelarskich.

Prof. Halina Woyke urodziła się w Warszawie 14 lutego 1922 roku. Jej rodzice - Stefan i Aniela z Reicherów Urbanowiczowie dbali o staranne wykształcenie córki. Przed wojną dane Jej było tylko ukończyć gimnazjum i I klasę liceum przyrodniczego J. Kowalczykówny i J. Jawurkówny w Warszawie; klasę II liceum tejże szkoły kończyła na tajnych kompletach, a w lipcu 1940 roku zdała tajną maturę.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 6
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka