Rok 2011

Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach - członkiem Apimondii

Przynależność do międzynarodowych organizacji pszczelarskich jest obecnie koniecznością dającą możliwość wyrażenia swojego zdania i wymiany doświadczeń w promowaniu pszczoły miodnej w środowisku naturalnym. Jedyną organizacją pszczelarską mającą międzynarodowy status jest obecnie Apimondia.

Pamiętamy starania władz Polskiego Związku Pszczelarskiego, aby w 1987 roku zjazd światowej organizacji pszczelarskiej mógł odbyć się w Warszawie. Zjazd był świetnie przygotowany i wydatnie podniósł prestiż polskiego pszczelarstwa.

Więcej…
 

Niefrasobliwość zabija

Powszechnie pszczelarze sami leczą swoje pszczoły, a to jest niedozwolone. Chociaż wiedzą dużo o chorobach pszczół, jednak popełniają kardynalne błędy. Od pszczelarza z Polski dostałem ulotkę (fot.), wraz z pytaniami, czy znany jest mi ten lek i czy mogę coś więcej o nim powiedzieć. „Leku” z ulotki nie znam, ale moim obowiązkiem jest udzielenie informacji. Po pierwsze, fluvalinat nie jest lekiem, lecz substancją czynną i stąd wynika nieznajomość takiego „leku”. Jest to syntetyczny pyretroid używany jako środek owadobójczy o szerokim spektrum działania. Jest dostępny w postaci koncentratów do sporządzania zawiesin i płynnych preparatów. Teoretycznie można go stosować u pszczół w tym znaczeniu, że ma wyznaczony MRL - Najwyższy Dopuszczalny...

Więcej…
 

Straty rodzin pszczelich wciąż nękają pszczelarzy

Pomimo dużych nakładów finansowych oraz zaangażowania bardzo wielu naukowców próbujących wyjaśnić przyczynę zjawiska CCD (zespołu ginięcia rodzin pszczelich) straty rodzin pszczelich w USA i w niektórych rejonach Europy wciąż są wysokie. W USA po niewielkim spadku zimą 2008/2009 straty zimą 2009/2010 wzrosły do 34,4%, przy czym średnia strat w pasiece tej zimy była najwyższa odkąd problem CCD pojawił się w tym kraju (rys. 1). Biorąc pod uwagę, że obecnie w USA jest nieco ponad 2 mln rodzin pszczelich, podczas gdy pod koniec lat 40. ubiegłego wieku było ich prawie 6 mln, to trudno się dziwić, że utrzymująca się wciąż tendencja spadkowa populacji pszczół, przyciąga uwagę nie tylko pszczelarzy, ale także naukowców, władz, ogółu ...

Więcej…
 

APIMONDIA 2011 - Buenos Aires (22-25 wrzesień)

Zgodnie z paroletnią tradycją Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych przymierza się do zorganizowania dla Pszczelarzy wyjazdu/wycieczki, która byłaby podsumowaniem zbliżającego się sezonu 2011. Początkowo myśleliśmy o wyjeździe w rejony Rumunii i Bułgarii. Skąd taka zmiana? Pozwólcie Państwo, że wyjaśnię. W bieżącym roku odbędzie się kongres pszczelarski Apimondii. Tym razem w Argentynie w Buenos Aires. Polscy pszczelarze byli w Pekinie, w Sydney i w Vancouver, dlaczego więc nie mieliby być w Buenos Aires. I tak narodził się pomysł zorganizowania wyjazdu na kongres Apimondii w Argentynie.

Więcej…
 

PRZYSTĄP DO KLUBU
Propagatorów Lip Późno Kwitnących

Tak się złożyło, że zostałem samozwańczym prezesem Klubu rozpowszechniającego najcenniejsze dla pszczelarstwa lipy późno kwitnące. Uważam, że członkami tego nieformalnego Klubu są wszyscy, którzy do rozpowszechniania tych lip się przyczyniają, a więc w pierwszym rzędzie redakcje czasopism pszczelarskich, które udostępniły mi swoje łamy w celu zamieszczenia artykułów informujących o tych szczególnych lipach i możliwości zaopatrzenia się u mnie w materiał zarodowy i instrukcję obchodzenia się z lipami, aby dochować się kwitnących i nektarujących drzewek.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 6
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka