O miesięczniku

Miesięcznik "PSZCZELARSTWO", nieprzerwanie ukazujący się od 1950 r., jest czasopismem dla każdego pszczelarza - właściciela pasieki dużej i małej.

Co miesiąc:

  • radzimy, jakie prace należy wykonać w pasiece;
  • informujemy o aktualnościach w zakresie gospodarki pasiecznej, sprzętu pasiecznego, chorób pszczół i ich leczenia, pożytków pszczelich;
  • udzielamy porad pszczelarzom;
  • przekazujemy informacje ze świata z pszczelarskiej prasy zagranicznej.

W artykułach, pisanych przez doświadczonych pszczelarzy-praktyków i pracowników jednostek naukowych z całej Polski, każdy Czytelnik znajdzie wiadomości pomocne przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki pasiecznej.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr Dariuszem Gerulą.

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

Błąd
  • [SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but art_2011_19 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Marek Pogorzelec

Pachnące rarytasy

Spacerując alejkami ogrodów botanicznych spotykamy drzewa i krzewy wyjątkowo licznie oblatywa ne przez pszczoły. Niektóre z nich potrzebują wielu lat, aby osiągnąć wiek dojrzały i rozpocząć nektarowanie.

Niedawno opisywałem kilka takich roślinnych rarytasów, które mogą być niebezpieczne dla człowieka. Nie wspominałem jak trudno nasiona niektórych tych gatunków „namówić” do kiełkowania i ile niebezpieczeństw czeka na delikatną siewkę.

Na wrzesień wybrałem gatunki roślin miododajnych wyróżniających się intensywnym zapachem towarzyszącym ich kwitnieniu. Ocena jego atrakcyjności jest subiektywna, choć większość z nas lubi zapach kwitnących lip czy akacji.

Czasami jedna kwitnąca roślina może zmienić aurę całej okolicy. Przedstawiam więc liderów tej kategorii.

 

{gallery cols=3 preview_width=210 preview_height=210 preview_crop=yes preview_margin=0 preview_padding=0 captions=boxplus.caption}art_2011_19{/gallery}

Copyright © 2020, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. All Rights Reserved.