O miesięczniku

Miesięcznik "PSZCZELARSTWO", nieprzerwanie ukazujący się od 1950 r., jest czasopismem dla każdego pszczelarza - właściciela pasieki dużej i małej.

Co miesiąc:

  • radzimy, jakie prace należy wykonać w pasiece;
  • informujemy o aktualnościach w zakresie gospodarki pasiecznej, sprzętu pasiecznego, chorób pszczół i ich leczenia, pożytków pszczelich;
  • udzielamy porad pszczelarzom;
  • przekazujemy informacje ze świata z pszczelarskiej prasy zagranicznej.

W artykułach, pisanych przez doświadczonych pszczelarzy-praktyków i pracowników jednostek naukowych z całej Polski, każdy Czytelnik znajdzie wiadomości pomocne przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki pasiecznej.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr Dariuszem Gerulą.

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

Błąd
  • [SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but art_2011_16 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Marek Pogorzelec

Rośliny zielne niebezpieczne dla zdrowia

Nie sposób wymienić wszystkich potencjalnie groźnych dla zdrowia gatunków roślin miododajnych. Rosną one wokół nas nikomu nie robiąc krzywdy, chyba że ktoś wpadnie na pomysł zastosowania ich do czegoś więcej, niż tylko do ozdoby czy jako źródła pożytku dla pszczół.

Lekarze z izby przyjęć wiedzą, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Pochodzący z tropikalnych obszarów Afryki rącznik pospolity (Ricinus communis L.) pięknie prezentuje się w ogrodzie. Jego liście przypominają nieco liście kasztanowca, a nasiona są wystarczająco duże, żeby wpaść na pomysł i uznać je za uwielbiane przez Francuzów kasztany jadalne (Castanea sativa). Następstwa tej konkretnej pomyłki mogą być dramatyczne. Rącznik jest rośliną silnie trującą, zawierającą rycynę – białko śmiertelne dla człowieka w dawce powyżej 0,2 g (zawartość 3 nasion).

W ogrodach i na działkach spotykamy kolejne gatunki roślin, których właściciele nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa kryjącego się w tych roślinach. Większość z prezentowanych na zdjęciach roślin niebezpiecznych dla człowieka jest bardzo chętnie odwiedzana przez pszczoły, co absolutnie nie powinno nas niepokoić.

{gallery cols=3 preview_width=210 preview_height=210 preview_crop=yes preview_margin=0 preview_padding=0 captions=boxplus.caption}art_2011_16{/gallery}

Copyright © 2020, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. All Rights Reserved.