Marek Pogorzelec

Rośliny zielne niebezpieczne dla zdrowia

Nie sposób wymienić wszystkich potencjalnie groźnych dla zdrowia gatunków roślin miododajnych. Rosną one wokół nas nikomu nie robiąc krzywdy, chyba że ktoś wpadnie na pomysł zastosowania ich do czegoś więcej, niż tylko do ozdoby czy jako źródła pożytku dla pszczół.

Lekarze z izby przyjęć wiedzą, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Pochodzący z tropikalnych obszarów Afryki rącznik pospolity (Ricinus communis L.) pięknie prezentuje się w ogrodzie. Jego liście przypominają nieco liście kasztanowca, a nasiona są wystarczająco duże, żeby wpaść na pomysł i uznać je za uwielbiane przez Francuzów kasztany jadalne (Castanea sativa). Następstwa tej konkretnej pomyłki mogą być dramatyczne. Rącznik jest rośliną silnie trującą, zawierającą rycynę – białko śmiertelne dla człowieka w dawce powyżej 0,2 g (zawartość 3 nasion).

W ogrodach i na działkach spotykamy kolejne gatunki roślin, których właściciele nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa kryjącego się w tych roślinach. Większość z prezentowanych na zdjęciach roślin niebezpiecznych dla człowieka jest bardzo chętnie odwiedzana przez pszczoły, co absolutnie nie powinno nas niepokoić.

 
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka