Najwartościowsze rośliny pokarmowe dzikich pszczół

Jak pomóc przetrwać gatunkom dzikich zapylaczy? Na pewno pomogłoby ograniczenie stosowania środków ochrony roślin, ale nasz wpływ na takie decyzje jest niewielki. Miłośnicy przyrody ustawiają w swoich ogrodach domki dla pszczół samotnic i to już jest konkretną i wymierną pomocą dla tych owadów. Poza schronieniem warto pomyśleć o zapewnieniu im pokarmu. Spróbujmy więc poznać rośliny przyjazne tym owadom.

Stanisław Flaga – autor wydanej w 2015 roku książki „Rośliny pokarmowe pszczół samotnic" przy opisie dobrze nam znanych roślin miododajnych przedstawił gatunki dzikich pszczół, które korzystają z ich nektaru i pyłku. Myślę, że takie informacje mogą być dla nas – pszczelarzy interesujące. Ogromna liczba gatunków pszczół korzystających z mniszka i rzepaku z pewnością jest wynikiem wczesnej pory ich kwitnienia. Zaskoczeniem może być bardzo niewielka liczba gatunków pszczół samotnic korzystających z doskonałej rośliny miododajnej, jaką jest macierzanka piaskowa.

Różnorodność kwiatów rosnących w naturalnych zbiorowiskach pozwala wykarmić wiele gatunków pożytecznych owadów. Szansą dla pszczół i dzikich zapylaczy są również łąki kwiatowe, które stają się modną alternatywą dla ubogich w życie biologiczne trawników.

 

 
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka