Miesięcznik PSZCZELARSTWO

Rośliny miododajne pszczelarskiej jesieni – część 1

W okolicy większości pasiek wrzesień nie jest tak kwiecisty jak na prezentowanych zdjęciach. Łany roślin uprawianych jako poplon, przez dbających o swoje pola rolników, w niektórych miejscach Polski są rzadkością, a zarazem przedmiotem pożądania pszczelarzy. Rosnąca miejscami masowo nawłoć olbrzymia we wrześniu zwykle przekwita, natomiast pojedyncze pędy nawłoci kanadyjskiej, rozkwitają jeszcze w październiku, nawet w czasie suszy. Wrzos, jest znakomitym pożytkiem dla pszczół, oczywiście tam, gdzie rośnie masowo.

Więcej…
 

W lipcowym numerze PSZCZELARSTWA:

 • Miesięcznik PSZCZELARSTWO 07/2019Marek Pogorzelec - Rośliny miododajne pszczelarskiej jesieni - część 1

 • Dr hab. Małgorzata Bieńkowska, prof nadzw. IO - Czym żywi się Varroa destructor - hemolimfą czy ciałem tłuszczowym?

 • Wanda Różycka - 56. Naukowa Konferencja Pszczelarska (1)
  Artykuł jest pierwszą częścią relacji dotyczącej wiedzy przekazywanej przez naukowców podczas corocznej Naukowej Konferencji Pszczelarskiej (red.)

 • Bartłomiej Maleta - „Pszczelarstwo darwinistyczne", czyli perspektywa ewolucyjna w pszczelarstwie (1)
  „Pszczelarstwo darwinistyczne jest metodą prowadzenia pasieki w zgodzie z biologią pszczół ukształtowaną w toku ewolucji. Koncepcja Dyera Seeleya (...) z Cornell University (...). W świecie anglojęzycznym o metodzie tej dużo obecnie się mówi. Najwyższy więc czas, aby przybliżyć ją również polskim Czytelnikom. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Marek Pogorzelec - Czy miodu lipowego wystarczy dla każdego chętnego? (część 1)
  „(...) Ważną informacją, jaką Czytelnik powinien otrzymać na wstępie, jest fakt wyjątkowo łatwego krzyżowania się lip. Zatem siewki uzyskane z nasion zebranych z wielogatunkowej kolekcji będą różnić się od drzew, z których zebrano nasiona. (...) - fragment artykułu (red.)

 • Inż. Józef Marek Majak - Ul modułowo-segmentowy (M-S). Część II
  „(...) Dziś warunki ekonomiczne i środowiskowe produkcji miodu zmieniły się i z tego powodu trzeba mieć wiele rodzin pszczelich w kilku czy kilkunastu pasiekach. (...) Tylko dzięki używaniu w pasiekach ergonomicznego (dostosowanego do możliwości fizycznych człowieka) sprzętu, możliwe jest poprawienie wydajności rodzin, dzięki oszczędności pracy i doskonaleniu technologii, np. Intensyfikacji wymiany matek czy namnażania pszczół w pasiece w stosownym czasie, aby łączyć rodziny i uzyskiwać istotną nadwyżkę pszczół pracujących przy nektarze w czasie pożytków lub zimowania silnych rodzin gwarantujących wczesny rozwój. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Igor Pawłyk - Lipiec. Po miodobraniu, przygotowanie do zimowli
  (...) Przygotowanie do zimowli zaczyna się na początku sezonu i trwa do ostatniego jesiennego przeglądu. Przede wszystkim już w maju - czerwcu staraliśmy się, żeby rodziny odbudowały jak najwięcej nowych plastrów. Podczas kolejnych przeglądów przenosimy te świeże plastry do (...) - fragment artykułu (red.)

 • Dr Dariusz Karwan - „Najlepsze” matki pszczele
  „Niczym przysłowiowy bumerang wraca rokrocznie w okresie letnim temat związany z wyminą, techniką poddawania oraz charakterystyką użytkowanych matek pszczelich, kiedy stajemy przed dylematem - jakie matki wybrać do naszej pasieki. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Jacek Jaroń - Eppendorf i matki pszczele
  „(...) Nas interesuje produkt - tzw. „eppendorfka" - mała, plastikowa probówka, której producentem jest firma Eppendorf. (...) Jak zwykle u pszczelarzy bywa, wykombinowali, że bez nakładów kosztów i pracy można w tych probówkach skutecznie poddawać matki pszczele. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Natalia Lamek - Cztery uczennice chcą poprawić życie pszczół

 • Krystyna Judka - Glistnik jaskółcze ziele
  Z artykułu można się dowiedzieć o ludowej tradycji dotyczącej glistnika jaskółczego ziela, o składzie chemicznym, właściwościach i działaniu tego znanego od wieków ziela (red.)
 

Zbigniew Krawczyk nie żyje
– wspaniały pszczelarz, założyciel Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych w Polsce.

Zbigniew Krawczyk 1939-2018Zbigniew Krawczyk urodził się w 1939 roku w miejscowości Niwki w powiecie zwoleńskim. Pszczelarzem był, można powiedzieć, od urodzenia, bowiem Jego matka prowadziła dość dużą, jak na owe czasy, pasiekę liczącą 50-60 rodzin w ulach warszawskich zwykłych. Pomagając mamie w prowadzeniu pasieki, uczył się chodzenia koło pszczół i pszczelarstwa, nabierając doświadczenia niezbędnego do samodzielnego jej prowadzenia. Od najmłodszych lat był bardzo zainteresowany pszczelarstwem, a jednocześnie ogromnie ciekawy poznania życia i biologii pszczół. Ta ciekawość powodowała, że jako kilkuletni chłopiec wymykał się często do sąsiada, który także miał pasiekę. W odróżnieniu jednak od rodzinnej pasieki, nowoczesnej jak na czasy powojenne, sąsiad trzymał swoje pszczoły w kłodach. Miał także dwie rodziny w barciach, co budziło szczególne zainteresowanie chłopca. Później, w dojrzałym wieku często wspominał, że osobiście znał bartników i nie mógł odżałować, że w porę nie zabezpieczył tych kłód, które mogłyby być wspaniałymi eksponatami muzealnymi.

Więcej…
 

PRENUMERATA „PSZCZELARSTWA"
na 2019 rok

Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, że:

 • w DOWOLNYM TERMINIE można zaprenumerować „Pszczelarstwo" w redakcji, wpłacając 8,80 zł za 1 egzemplarz (do ceny egzemplarza doliczony jest częściowy zwrot kosztów wysyłki) na rachunek bankowy wydawcy (Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa, nr 60 2030 0045 1110 0000 0029 9240). Przy zamówieniach zbiorowych (od 15 egzemplarzy miesięcznie) udzielamy 20% rabatu od ceny 1 egz. (8,60 zł). Dla prenumeratorów zagranicznych do ceny 1 egzemplarza czasopisma (8,60 zł) doliczany jest koszt wysyłki priorytetowej zależny od kraju przeznaczenia.

Osoby zainteresowane kupnem „Pszczelarstwa"/2019 od numeru styczniowego proszone są o wpłatę po 8,80 zł (za jeden egzemplarz) na konto Pszczelniczego Towarzystwa Naukowego (60 2030 0045 1110 0000 0029 9240).

Redakcja

 

esadownictwo

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka