Miesięcznik PSZCZELARSTWO

We wrześniowym numerze PSZCZELARSTWA:

 • Miesięcznik PSZCZELARSTWO 09/2019Marek Pogorzelec - Rośliny miododajne pszczelarskiej jesieni - część 3

 • Dr inż. Dariusz Gerula, dr Bogumiła Badek - Różnorodność pszczoły miodnej w warunkach współczesnej hodowli
  „(...) Programy ochrony zasobów genowych pszczół środkowoeuropejskich zakładają minimalną selekcję, z naciskiem na zachowanie cech praprzodków i bezpośrednią reprodukcję. Z uwagi na niskie wyniki ekonomiczne niektórych pasiek utrzymujących pszczoły rodzime, głównie ze względu na ubogie pożytki, dalsze utrzymywanie tych pszczół jest zagrożone. Nie pomagają niepewne i wypłacane w zawikłany sposób dotacje od państwa. Pszczelarze z niektórych rejonów nie czekają jednak z założonymi rękami na dotacje. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Bartłomiej Maleta - „Pszczelarstwo darwinistyczne", czyli perspektywa ewolucyjna w pszczelarstwie (3)
  „Obserwacje dotyczące różnic pomiędzy sposobem życia pszczół w naturze i w pasiekach doprowadziły profesora Seeleya do postawienia wielu hipotez, a w dalszej kolejności do przeprowadzenia ich weryfikacji w drodze eksperymentów. (...) - fragment artykułu (red.)

 • Tomasz Wosk - Pszczelarz stale chce się kształcić i rozwijać (2)
  Ciąg dalszy zapowiedzianego w „Pszczelarstwie" 8/2019 wywiadu z p. prof. Zbigniewem Kołtowskim - wiceprezesem Pszczelniczego Towarzystwa naukowego i wiceprezydentem Polskiego Związku Pszczelarskiego
  „Znaczenie pszczół w ekosystemie jest niepodważalne. Pszczoły jako owady zapylające są w nim wprost niezbędne, przecież ocenia się, że około 1/3 wszystkich produktów spożywanych przez człowieka, jest zależna bezpośrednio bądź pośrednio od zapylania przez pszczoły. (...) - fragment wywiadu (red.)

 • Krzysztof Gawłowski - Pszczelarstwo na ziemiach polskich w okresie międzywojennym. Część 13
  W tej części jest o szkolnictwie i edukacji pszczelarskiej (red.)

 • Wanda Różycka - Konferencja Weterynaryjna w Kielcach
  „(...) Wykłady i debata z udziałem prelegentów i pszczelarzy były okazją do poruszenia najważniejszych problemów współczesnego pszczelarstwa. (...) - fragment artykułu (red.)

 • Jacek Jaroń - Warroza niczym wierna żona!
  (...) w 2020 roku będziemy 'świętowali' 40-lecie obecności Varroa destructor w Polsce. (...) W europie warrozę po raz pierwszy stwierdzono w Bułgarii. Później było już tylko gorzej. Warroza 'rozlazła'się na kraje bałkańskie, wkroczyła do słowacji, NRD i RFN, Austrii, a nawet trafiła za Wielką Wodę - do Ameryki Południowej i do Afryki. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Marek Pogorzelec - Różnorodna szata roślinna szansą na lepsze zimowanie rodzin pszczelich
  (...) Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie baza pożytkowa pozwala myśleć o wybieraniu miodu we wrześniu, ale chyba jeszcze mniej jest pszczelarzy, którzy mieliby możliwości stworzenia takich pożytków. Warto jednak zadać sobie pytanie: co jest lepsze dla gospodarki pasiecznej - dodatkowe kilogramy późnego miodu czy dobre przygotowanie pszczół do trudów zimy. (...) - fragment artykułu (red.)

 • Inż Józef Marek Majak - Ul modułowo-segmentowy (M-S). Część IV
  W tej części jest o pracy w ulu M-S z dwiema matkami i o podziale rodziny (red.)

 • Igor Pawłyk - Wrzesień. Losy technologii izolacji matek w Polsce
  „(...) Spotykam się niekiedy z twierdzeniem, że nie można porównywać ograniczenia matki w czerwieniu podczas nastroju rojowego, z radykalnym uniemożliwieniem czerwienia, przez zamknięcie matki w izolatorze. (...) W chwili zamknięcia matki w izolatorze, żaden z procesów fizjologii rodziny pszczelej (całej rodziny pszczelej) nie zmienia się radykalnie. Nie traktujmy matki pszczelej jako pojedynczego osobnika. Pamiętajmy, że rodzina pszczela jest superorganizmem. Dlatego rozpatrujmy całościowo procesy zachodzące w tym superorganizmie. (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Dr Dariusz Karwan - Karmienie pszczół
  „(...) jak nakarmić rodziny pszczele, aby pokarmu wystarczyło do wiosny i rodziny podczas zimowli nie osypały się z głodu. Pamiętajmy, że zapasy pokarmowe pszczół nie mogą się składać wyłącznie z pokarmu węglowodanowego. Potrzebują one również w odpowiedniej ilości zapasu (...)" - fragment artykułu (red.)

 • Krystyna Judka - Sosna zwyczajna - nadzwyczajna (1)
  Z pierwszej części artykułu dowiemy się o cennych dla nas właściwościach sosny zwyczajnej, a także o interesujących wierzeniach i podaniach ludowych (red.)
 

Rośliny miododajne pszczelarskiej jesieni – część 3

Niektóre byliny, zaliczane do cennych roślin miododajnych, mogą zakwitnąć już w pierwszym roku życia. Dzieje się to w nietypowym dla gatunku okresie, pod koniec kalendarzowego lata. Do tej grupy roślin należy trędownik bulwiasty, szałwia omszona i werbena krzaczasta.

Wrześniowe kwitnienie niektórych roślin miododajnych może być następstwem koszenia łąk lub pól porośniętych roślinami pastewnymi, np. koniczyną łąkową. Kwiaty z drugiego odrostu tej rośliny mają łatwiej dostępny nektar. Skoszenie murawy, na której rośnie (...)

Więcej…
 

Adam Wilczyński

Dobry pomysł

Zagłębiowskie Koło Pszczelarzy w Czeladzi prowadzi aktywną działalność w zakresie popularyzacji produktów pszczelich, np. miodu prosto z pasieki. Temu celowi służą plansze opracowane przez sekretarza zarządu Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, zaprezentowane w maju bieżącego roku w kawiarni Aruko w centrum Sosnowca, przy alei Zwycięstwa prowadzącej do Ratusza.

Wystawa budzi zdziwienie i zainteresowanie licznych smakoszy serwowanej w Aruko wyśmienitej kawy. Bywalcy kawiarni już pytają o miód prosto z zagłębiowskich pasiek. Chętni są również spotykać się z pszczelarzami.

Więcej…
 

Zbigniew Krawczyk nie żyje
– wspaniały pszczelarz, założyciel Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych w Polsce.

Zbigniew Krawczyk 1939-2018Zbigniew Krawczyk urodził się w 1939 roku w miejscowości Niwki w powiecie zwoleńskim. Pszczelarzem był, można powiedzieć, od urodzenia, bowiem Jego matka prowadziła dość dużą, jak na owe czasy, pasiekę liczącą 50-60 rodzin w ulach warszawskich zwykłych. Pomagając mamie w prowadzeniu pasieki, uczył się chodzenia koło pszczół i pszczelarstwa, nabierając doświadczenia niezbędnego do samodzielnego jej prowadzenia. Od najmłodszych lat był bardzo zainteresowany pszczelarstwem, a jednocześnie ogromnie ciekawy poznania życia i biologii pszczół. Ta ciekawość powodowała, że jako kilkuletni chłopiec wymykał się często do sąsiada, który także miał pasiekę. W odróżnieniu jednak od rodzinnej pasieki, nowoczesnej jak na czasy powojenne, sąsiad trzymał swoje pszczoły w kłodach. Miał także dwie rodziny w barciach, co budziło szczególne zainteresowanie chłopca. Później, w dojrzałym wieku często wspominał, że osobiście znał bartników i nie mógł odżałować, że w porę nie zabezpieczył tych kłód, które mogłyby być wspaniałymi eksponatami muzealnymi.

Więcej…
 

Album słodszy od miodu

Milan Motyka - Słodkie życieCo kupić pod choinkę? Co wręczyć dostojnej osobie? Co dla zacnego jubilata, a nawet dla wnuków? To odwieczny dylemat przed Bożym Narodzeniem. Wtedy decydujemy, aby dać wnukom zabawkę i słodycze, jubilatowi – dyplom i jakiś zbędny przedmiot lub plastikowy puchar z tandetną pozłotką, może koniak, a co z paniami, to jeszcze większe wyzwanie.

Dla wszystkich proponuję piękny album „Słodkie życie" autorstwa Milana Motyki – czeskiego pszczelarza z wykształcenia i zamiłowania fotografa, z zawodu leśnika, którego losy zostały związane z polsko-czesko-słowackim pograniczem. Do wszystkich (...)

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 6
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka