Miesięcznik "PSZCZELARSTWO", nieprzerwanie ukazujący się od 1950 r., jest czasopismem dla każdego pszczelarza - właściciela pasieki dużej i małej.

Co miesiąc:

 • radzimy, jakie prace należy wykonać w pasiece;
 • informujemy o aktualnościach w zakresie gospodarki pasiecznej, sprzętu pasiecznego, chorób pszczół i ich leczenia, pożytków pszczelich;
 • udzielamy porad pszczelarzom;
 • przekazujemy informacje ze świata z pszczelarskiej prasy zagranicznej.

W artykułach, pisanych przez doświadczonych pszczelarzy-praktyków i pracowników jednostek naukowych z całej Polski, każdy Czytelnik znajdzie wiadomości pomocne przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki pasiecznej.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr hab. Małgorzatą Bieńkowską (malgorzata.bienkowska@man.pulawy.pl).

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

W styczniowym numerze PSZCZELARSTWA:

 • Miesięcznik PSZCZELARSTWO 01/2018Marek Pogorzelec - Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis L.)

 • Barwa oznakowania matek pszczelich w 2018 roku

 • Lek. wet. Andrzej Bober, dr n. wet. Anna Gajda - Szerszeń azjatycki rozprzestrzenia się w Europie
  Szerszeń azjatycki (żółtonogi) – Vespa velutina jest osą społeczną, która w warunkach naturalnych żyje na tropikalnych i subtropikalnych obszarach południowo-wschodniej Azji. Jednak na skutek niezamierzonych działań (brak nadzoru nad transportowanymi materiałami przemysłowymi, został zawleczony do Korei Południowej, Japonii oraz do Europy (do Francji). Szkodnik ten jeszcze nie pojawił się w Polsce, ale ze względu na zawrotne tempo rozprzestrzeniania, istnieje realne zagrożenie dla naszych pasiek. (...) – fragment artykułu (red.)

 • Pożegnanie miłośnika pszczelarstwa – mgr. Zbigniewa Studenckiego

 • Agata i Mariusz Chachuła - Rodzina pszczela w ciągu roku (1)
  (...) Jeśli nasze przyzwyczajenia: „robię tak, ponieważ robił to tak mój ojciec i dziadek", „wy młodzi to nie macie pojęcia o pszczołach", „robię tak, bo tak", nie podlegają korekcie czy po prostu dostosowaniu do zmieniających się pór roku, typów uli i materiałów, z których są wykonane, sposobu prowadzenia gospodarki pasiecznej, ras pszczół, to szkodzą one pszczołom, zamiast pomagać. Największym grzechem pszczelarstwa jest brak respektowania naturalnego zachowania i potrzeb bytowych pszczół. (...) – fragment artykułu (red.)

 • Inż. Józef Marek Majak - Organizacja pracy w rodzinie pszczelej. Część X
  W tej części jest o rojach późnych, rojach „głodniakach", powodach ograniczenia czerwienia i prawie zachowania gatunku (red.)

 • Witold Petryka - Od lat odławiam szerszenie
  Co roku mam „bliskie spotkania" z osami i szerszeniami. Nieraz likwiduję u ludzi gniazda tych groźnych owadów, ale w celu zachowania równowagi w przyrodzie, hoduję je, bo po prostu szkoda mi uśmiercać dorodne matki, które po przebytej hibernacji zaczynają zakładać swoje gniazda. (...) – fragment artykułu (red.)

 • Jan Baczmański - Ocalmy od zapomnienia
  Ziemię Kłodzka przez wieki zamieszkiwali ludzie o wybitnych zdolnościach, uparci w dążeniu do zamierzonego celu. Taka była niewątpliwie pszczelarka Weronika Kumko, która do 1990 roku mieszkała w domku na osiedlu Wojciecha w Kłodzku. Jej bogatym życiorysem i drogą, którą szła przez życie, można obdzielić niejedno ludzkie życie – fragment artykułu (red.)

 • Zbigniew Hnatiuk - Patronka pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej
  W 110 rocznicę urodzin Weroniki Kumko Zrzeszenie Pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej przyjęło Jej imię. (...) – fragment artykułu (red.)

 • Mgr Dariusz Karwan - Warto pamiętać
  Rozpoczynamy cykl artykułów „podpowiadających" czy raczej „przypominających" o najistotniejszych zagadnieniach w pasiece w ciągu całego roku kalendarzowego. Jednak nie chciałbym ograniczyć się tylko do stricte „pszczelarskich przepisów", a rozszerzyć nieco ten cykl o dodatkowe wiadomości z zakresu immunobiologii, układu pożytków pszczelich czy wreszcie podpowiedzieć braci pszczelarskiej, z jakich książek warto skorzystać i na co w czasie czytania zwrócić uwagę. (...) – fragment artykułu (red.)

 • Piotr Szyszko - Warunki wiosennego rozwoju pszczół
  Kolejny sezon pszczelarski rozpoczyna się w momencie przygotowania rodzin do zimowli, a nie z chwilą nadejścia wiosny. Skąd to przekonanie? Trudno zaprzeczyć, że o wiosennym rozwoju rodzin pszczelich w dużej mierze decyduje kondycja rodziny po zimie. (...) Prawidłowe zazimowanie gwarantuje w zasadzie połowę sukcesu, reszta zależy od innych czynników – jakości i ilości czerwiu, ilości zapasów pyłku i miodu, zasobów mleczka pszczelego, odpowiedniej ilości i jakości plastrów oraz warunków pogodowych. (...) - fragment artykułu (red.)

 • Mgr Dariusz Karwan - Jaki ul wybrać? Część II
  Autor przekazuje w skrócie wiadomości dotyczące ula wielkopolskiego, Ostrowskiej, typu Apipol i innych konstrukcji (red.)

 • Igor Pawłyk, Mistrz Pszczelarstwa - Pszczelarze pytają, Mistrz Pszczelarstwa odpowiada
  Autor artykułu odpowiada na pytania pszczelarzy dotyczące m.in. osypu pszczół, zabudowy ula czy poszerzania gniazda po zimowli (red.)

 • Tadeusz Herma - W którym miejscu ula wstawiać ramki z węzą
  Rozpoczynając moją przygodę z pszczołami, chciałem szybko powiększyć pasiekę. Konstruowałem ule, ale brakowało mi ramek z woszczyną. Dlatego ramki z węzą umieszczałem w rodni i w miodni, aby jak najszybciej wypełnić ule. Jeżeli w ulach umieściłem zbyt wiele ramek z węzą, a na dodatek był słaby pożytek, mało pokarmu w ulu i deszczowa pogoda, to pszczoły (...) – fragment niszczyły węzę (red.)

 • Jacek Jaroń - Różne sprawy
  Autor opisuje kilka sytuacji, które mogą dotyczyć również i nas (red.)

 • Krystyna Judka - Lepiężnik – wiosna nad brzegiem wód
  W rozdziale czasopisma „Z myślą o sobie" autorka omawia lepiężnik, m.in. jego właściwości i działanie oraz zwraca uwagę na konieczność konsultowania się z lekarzem, jeśli zamierzamy korzystać z preparatów z tej rośliny (red.)
 

Barwa oznakowania matek pszczelich

matka 2018Według międzynarodowej umowy w każdym kolejnym roku obowiązuje inna barwa znakowania matek pszczelich. Barwa biała przypisywana jest latom wygryzania się matki pszczelej z końcową cyfrą roku 1 i 6, żółta – 2 i 7, czerwona – 3 i 8, zielona – 4 i 9 oraz niebieska 5 i 0.

W 2018 roku obowiązuje CZERWONA barwa znakowania matek pszczelich.

fot. R. Chrzanowski

 

Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis L.)

Hyzop należy do najcenniejszych roślin miododajnych. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, jest półkrzewem należącym do rodziny jasnotowatych. Roślina zakwita w pierwszej połowie lipca, kwitnie do końca sierpnia, osiągając wydajność miodową 400 kg/ha. Dodatek wziątku z hyzopu poprawia walory smakowe miodu.

Więcej…
 

Pożegnanie miłośnika pszczelarstwa – mgr. Zbigniewa Studenckiego

mgr. Zbigniew StudenckiW dniu 12 listopada 2017 roku odszedł od nas emerytowany długoletni dyrektor Muzeum w Sosnowcu. O szerokich jego zainteresowaniach świadczy zorganizowana w 1996 roku w Muzeum w Sosnowcu wystawa zatytułowana „Dawne pszczelarstwo". Wystawa składała się ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz Muzeum Historii Pszczelarstwa Polskiego Bogdana Szymusika w Krakowie. Zmarły Kolega był entuzjastą rozwoju pszczelarstwa w Zagłębiu. Mgr Z. Studencki brał udział w spotkaniach o tematyce pszczelarskiej organizowanych w Parku Etnograficznym w Chorzowie przez Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach.

Więcej…
 

PRENUMERATA „PSZCZELARSTWA"
na 2018 rok

Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, że:

 • w lutym 2018 roku we wszystkich urzędach pocztowych w Polsce, u listonoszy i przez Internet (wchodząc na adres: http://prenumerata.poczta-polska.pl) przyjmowane będą przedpłaty (8,60 zł za 1 egzemplarz) na prenumeratę „Pszczelarstwa" realizowaną od 1 kwietnia 2018 roku.

 • w dowolnym terminie można zaprenumerować „Pszczelarstwo" w redakcji, wpłacając 8,80 zł za 1 egzemplarz na adres (ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa) lub na rachunek wydawcy (Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa, nr 60 2030 0045 1110 0000 0029 9240). W przypadku wysyłki „Pszczelarstwa" poza granice Polski do ceny 8,60 zł za 1 egzemplarz doliczany jest koszt wysyłki priorytetowej do kraju docelowego. Przy grupowych zamówieniach jednego numeru czasopisma (od 15 egzemplarzy po 8,60 zł) udzielamy 20% rabatu.

Redakcja

 

Słodkiego Roku

Ule, fot. J. NowakNastał kolejny grudzień, który muszą przeżyć nasze pszczoły i nie jest on ani lepszy, ani gorszy. Pszczoły już od przeszło 5 milionów lat wchodzą cyklicznie w zimowlę. W ciągu tych lat dostosowywały się do różnych warunków klimatycznych i do dzisiaj trwają, w niezłej kondycji przy obecnych destrukcyjnych czynnikach zewnętrznych. Pszczoły potrafią doskonale zimować, tylko czasami my – pszczelarze nie potrafimy zaufać naturze, wprowadzając do praktyki zbyt (...)

Więcej…
 

Pożytki pełni lata – część 5

Z rodzimych gatunków drzew i krzewów najpóźniej zakwitają lipy. Miejscami towarzyszą im tylko jeżyny. W parkach i ogrodach mamy jednak możliwość posadzenia różnorodnych krzewów i drzew, które kwitną w okresie pełni lata. Najbardziej rozpowszechnionym wśród przedstawionych w artykule gatunków jest sumak octowiec, który jest rośliną dwupienną (kwiaty męskie i żeńskie są na innych osobnikach). Mimo niskiej wydajności miodowej kwiatostany obu płci są (..)

Więcej…
 

Profesor dr hab. ZOFIA WARAKOMSKA (1924-2017)
– wspomnienie

W dniu 6 października 2017 roku odeszła na zawsze Pani Profesor dr hab. Zofia Warakomska – wybitny naukowiec, specjalista w dziedzinie botaniki stosowanej, zasłużony, długoletni wychowawca młodzieży akademickiej.

Pani Profesor urodziła się 29 stycznia 1924 roku w Lubomlu (woj. wołyńskie). Szkołę podstawową i gimnazjum ukończyła w Łucku, skąd po ucieczce przed (...)

Więcej…
 

SPROSTOWANIE

W artykule „Z XXVI Biesiady u Bartnika” – Pszczelarstwo nr 11, str. 18 znalazł się błąd w podanym składzie preparatu VarroMed. W treści podano mylnie stężenie kwasu mrówkowego 5%. Powinno być 0,5%. Pomyłka powstała z mojej winy, za co szczerze Szanownych Czytelników przepraszam.

– Igor Pawłyk

 

esadownictwo

 

Spis artykułów zamieszczonych w „Pszczelarstwie" w 2017 roku

Więcej…
 

Pożytki pełni lata – część 3

Kontynuując przegląd roślin, które kwitną w pełni pszczelarskiego lata, przedstawiam sześć kolejnych roślin rodzimych, które znane są większości pszczelarzy. Warto jednak o nich pamiętać, powiększając bazę pożytkową w pobliżu pasieki. Bodziszek łąkowy w niektórych regionach Polski rośnie masowo. Jego kwiaty są entuzjastycznie oblatywane przez pszczoły. Trędownik bulwiasty również jest rośliną pospolitą, ale zwykle rośnie w dużym rozproszeniu. Pozostałe (...)

Więcej…
 

Pożytki pełni lata – część 2

W ubiegłym miesiącu przedstawiłem rośliny miododajne uprawiane na polach. Niektóre z nich są nawet w stanie odciągnąć pszczoły od zbioru nektaru z lipy. Niestety, rosną one tylko miejscami. W tym numerze „Pszczelarstwa" skupimy się na roślinach rodzimych dość pospolitych w naturze. Niekiedy skupiska tych roślin na nieużytkach i terenach zdegradowanych są owocem działalności pszczelarza pragnącego poprawić pożytki w okolicy swojej pasieki. Przy odpowiednim (...)

Więcej…
 

Pan profesor dr. hab. Zygmunt Jasiński „Bisiek" – wspomnienie

Pan Profesor dr hab. Zygmunt Jasiński urodził się 27 marca 1939 roku w Augustowie. Miał wspaniałą rodzinę. Po wybuchu wojny mieszkał w Skierniewicach, gdzie ukończył szkołę średnią – LO im. Bolesława Prusa.

Dzięki rodzicom pan Profesor miał szczęśliwe dzieciństwo. Wynikało to głównie z bardzo dużej troski seniora – Zygmunta Jasińskiego o swoje dzieci. Pomimo toczącej się wojny, potrafił on stworzyć im bezpieczny, kolorowy świat. Codzienność umilały dzieciom drewniane zabawki samodzielnie wykonane przez tatę(...)

Więcej…
 

Pożytki pełni lata – część 4

Wiele roślin kwiatowych uprawianych w ogrodach kwitnie w czerwcu i lipcu, wzbogacając pożytki pełni lata. Do tej grupy należą opisywane szerzej w tym numerze miesięcznika trojeści – byliny, podobnie jak przedstawione na tej stronie rośliny – raz posadzone mogą dostarczać nektaru przez wiele lat.

Gailardia zakwita w czerwcu i w sprzyjających warunkach kwitnie do jesieni. Podobnie doględka, która zakwita bardzo obficie w pierwszej połowie lipca. Szczyt(...)

Więcej…
 

O Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających
– nasz głos naszą szansą

fot. K. KasperekDnia 8 sierpnia 2017 roku odbyła się oficjalna inauguracja prac nad polską Narodową Strategią Ochrony Owadów Zapylających, zwłaszcza ochrony pszczoły miodnej. Narodowa Strategia stanowi dokument określający konkretne cele i sposoby w jakie cały kraj będzie je realizował na przestrzeni lat. Innymi słowy, w ramach polskiej Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających określone zostaną sposoby poprawy dobrostanu pszczół na terenie Polski. Do sposobów (...)

Więcej…
 

XXIV Krakowskie Miodobranie

1-3 września 2017 roku, Plac Wolnica, Kraków

XXIV Krakowskie Miodobranie„Krakowskie Miodobranie" jest cykliczną, coroczną imprezą organizowaną nieprzerwanie od dwudziestu trzech lat przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. W bieżącym roku „Miodobranie" odbędzie się w pierwszy weekend września (piątek-niedziela, 1-3 IX) tradycyjnie na Placu Wolnica – rynku przy dawnym ratuszu krakowskiego Kazimierza

Więcej…
 

Wspomnienie o Koledze

Dnia 28 maja 2017 roku zmarł w wieku 85 lat Jerzy Tombacher, prezes Zrzeszenia Pszczelarzy „Apicentrum", długoletni członek zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.

Wychował się w rodzinie pszczelarskiej. Za mentorów uważał swego ojca – Jana Tombachera oraz Pawła Różnowicza, a w dziedzinie genetyki dr. Andrzeja Zawilskiego. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku z ojcem i żoną prowadził w rodzinnej pasiece reprodukcję matek kaukaskich, około 400 sztuk rocznie (...)

Więcej…
 
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka